ANNONS

IHF angående de misstänkta domarna: ”De är oskyldiga”

Internationella handbollförbundet (IHF) har arrangerat sin sedvanliga presskonferens på finaldagen. IHF:s ordförande Hassan Moustafa deltog inte, men TV2 och Handbollskanalen gjorde sitt för att ställa vicepresidenten Joël Delplanque mot väggen angående de VM-domare som är misstänkt involverade i matchfixning. 

Presskonferensen var på sätt och vis en enda stor fars. IHF hade fyra män på plats för att skryta om hur bra allting har gått: vicepresident Joël Delplanque, Per Bertelsen (Chairman of Commission of Organizing and Competitions), Per Morten Sødal (Chairman of Playing Rules and Referees Commission) och Dietrich Späte (Chairman of Commission of Coaching and Methods).

När de här herrarna hade pratat färdigt om hur fint och bra allting är återstod drygt tio minuter för den samlade presskåren att ställa frågor. Fokus under frågestunden låg på de misstankar om involvering i matchfixning hos flera VM-domare.

Danska TV2: Den 15 januari publicerade vi på TV2 en rapport från Sportradar som handlar om matchfixning om handbollen. Ett av domarparen dömer finalen idag. Hur matchar det IHF:s värderingar att ha domare i en final med kontakter inom organiserad brottslighet?

– Från IHF:s håll är vi väldigt tydliga: vi har en nolltolerans mot matchfixning. Jag upprepar: nolltolerans, säger Delplanque.

– Jag kan bekräfta att vid den här tidpunkten har inte vi på IHF fått någon information från EHF eller Europol angående det här. Ingenting alls. Så för oss finns där ingenting just nu, säger Delplanque.

TV2: När VM började, kände ni då till den här rapporten från Sportradar?

– Vi visste ingenting alls. Jag har inte läst rapporten, säger Delplanque.

TV2 tar sig sedan ner från pressläktaren och lämnar över Sportradars rapport till Delplanque.

– Jag upprepar: vi har nolltolerans mot matchfixning. Vi har inte fått någon information från EHF eller från polisen.

TV2: Sportradar har en rapport på 25 sidor där domare har koppling till organiserad brottslighet. Räcker inte det?

– Vi har nolltolerans mot matchfixning, upprepar Delplanque.

TV2: Under de senaste åren har EHF varnats upprepade gånger om misstänkt matchfixning. Det verkar konstigt att IHF inte är medvetna om de här varningarna att en liten grupp av domare potentiellt manipulerade matcher. Har EHF inte berättat för er om varningarna?

– Ingenting. Men om det framkommer information om matchfixning kommer vi att titta på det.

Handbollskanalen: Två av domarna i Sportradars rapport kommer att döma kvällens VM-final. Varför välja de domarna när de är misstänkt involverade i matchfixning?

– Det här fallet är ganska gammalt, men jag har fullt förtroende för att det har undersökts grundligt av EHF, av österrikisk polis och Europol. De har inte hittat någon anledning till några sanktioner för de här domarna. Därför är de oskyldiga. Jag håller med vicepresidenten att om där hade funnits bevis på matchfixning hade det tagit mindre än en sekund för oss att fatta ett beslut, säger Per Morten Sødal.

– Jag har inte läst rapporten från Sportradar, men någon får gärna skicka den till mig. Men för att svara på din fråga: eftersom där inte finns något bevis mot de här domarna är de i turneringen som alla andra domare. De har presterat riktigt bra och det är mitt ärliga svar till dig.

TV2: Vi har information från EHF att de under det senaste året fått in tio varningar om konkreta matcher. Säger ni att ni enbart reagerar om informationen kommer från polisen? Även om företaget som ni har anlitat rapporterar om misstänkta matcher agerar ni inte om inte polisen gör något? Kan ni ta in domaren och fråga honom hur kan känner de här personerna?

– Vi kommer att läsa rapporten och agera därefter, säger Delplanque.

TV2: Den här har varit ute i två veckor nu. Kan ni förstå att genom att välja domare till finalen som har den här kopplingen så ser det ut som om ni skyddar några få domares integritet före att skydda hela sportens integritet?

– Det är vanligt i vårt samhälle att man är oskyldig till motsatsen har bevisats. Återigen har det inte inkommit några bevis till oss. För oss ska de bästa handbollsspelarna ha de bästa domarna, säger Per Morten Sødal.

Läs även samtliga av Handbollskanalens artiklar på ämnet från vårt avslöjande för ett år sedan:

LÄS MER: Handbollskanalen avslöjar: Fixad match i Champions League hösten 2021
LÄS MER: Avslöjar, del 2: Svensk klubb har gjort anmälan om matchfixning
LÄS MER: Källa bekräftar: Fixad match i Champions League
LÄS MER: Matchfixning, del 4: En jätteskandal – nu går vi på djupet
LÄS MER: EHF om misstänkta matcherna: ”Inga rättsliga förfaranden har inletts”
LÄS MER: Matchfixning, del 6: RF: “Arbetet mot matchfixning ligger 15-20 år efter”
LÄS MER: Matchfixning, del 7: Så jobbar Svenska handbollförbundet
LÄS MER: Matchfixning, del 8: Sportradar om utvecklingen: ”Sedan pandemin har matchfixning exploderat”
LÄS MER: Matchfixning, del 9: Enkäten – var fjärde svensk elitspelare känner till fixad match
LÄS MER: Matchfixning, del 10: EHF inleder matchfixningsutbildning för domare & delegater
LÄS MER: Matchfixning, del 11: SHF svarar på enkäten: “Siffran på tok för hög”
LÄS MER: Matchfixning, del 12: Professor i matchfixning om ”det perfekta brottet”
LÄS MER: PLAY: Handbollskanalen har videon på den försvunna H65-matchen
LÄS MER: Före detta internationell toppdomare analyserar H65-matchen: ”25 misstag i Radnickis favör”

READ MORE: Handbollskanalen reveals: Match-fixing in the EHF Champions League in autumn 2021
READ MORE: Handbollskanalen reveals, part 2: Swedish club has reported match-fixing
READ MORE: Source confirms: Match fixed in the Champions League
READ MORE: Match-fixing, part 4: A giant scandal – Handbollskanalen dives deep
READ MORE: EHF on suspected matches: ”No legal proceedings have been initiated”
READ MORE: Match-fixing, part 6: ”The work against match-fixing is 15-20 years behind”
READ MORE: Match-fixing, part 7: This is how the Swedish Handball Association works against match-fixing
READ MORE: Match-fixing, part 8: Sportradar explains: ”Since the pandemic, match-fixing has exploded”
READ MORE: Match-fixing, part 9: The survey – one in every four Swedish elite players knows of a fixed match
READ MORE: Match-fixing, part 10: EHF starts match-fixing training for referees and delegates
READ MORE: Match-fixing, part 11: SHF responds to the survey: ”The figure is much too high”
READ MORE: Match-fixing, part 12: Professor of match-fixing on ”the perfect crime”
READ MORE: PLAY: Handbollskanalen has the video of the missing H65 match
READ MORE: Former international referee analyzes H65 match: ”25 mistakes in Radnicki’s favor”

ANNONS
ANNONS