EHF tar upp psykisk hälsa i ett nytt webbseminarium. Ljubomir Vranjes och Jennie Linnéll står som värdar för seminariet med titeln ”Managing Mental Health in Handball.”
Onsdagen den 19 november arrangerar Europeiska handbollsförbundet (EHF) ett kostnadsfritt webbseminarium med fokus på psykisk hälsa. Den tidigare storspelaren och nuvarande sportchefen i Flensburg, Ljubomir Vranjes, leder seminariet tillsammans med EHF-experten och förbundskaptenen för svenska U19-landslaget Jennie Linnéll.
Mötet kommer ta upp flera viktiga delar av psykisk hälsa bland annat hur klubbar, förbund och tränare kan stötta spelare, ledare och andra inom handbollen. Deltagarna får även möjlighet att ställa frågor direkt till Vranjes och Linnéll.
Handbollskanalen har tidigare tittat på psykisk hälsa inom handboll i en längre artikelserie. Där tittar lyfts flera av de aspekter som ska diskuteras på seminariet. Handbollskanalen har bland annat pratat med spelare, tränare och handbollsförbundet och mycket mer.
Precis som alla EHF:s webbinarier är det gratis att delta, men förhandsregistrering krävs.
