ANNONS

”Framgång kommer av konsekvent arbete” – ungersk delegation inspirerad av Ystads IF

En delegation från det ungerska idrottsinstitutet och landets handbollsakademier besökte nyligen Ystads IF för att lära av ett av Sveriges mest respekterade system för spelarutveckling. Besöket gav nya insikter i hur struktur, tålamod och tillit kan bygga långsiktig framgång – även i en klubb från en mindre stad.

När representanter från Ungerns handbollsakademier – bland annat Veszprém, PICK Szeged och Györ – reste till Ystad var syftet tydligt: att studera en klubb som kombinerar långsiktig planering med stark lokal förankring.

För Maté Sebestyén, representant från det ungerska idrottsinstitutet, är Ystads IF ”ett utmärkt exempel på hur en mindre stad kan driva en konkurrenskraftig klubb på internationell nivå genom en välstrukturerad organisation och ett genomtänkt system för ungdomsutveckling.”

Besöket var en del av ett initiativ för att ge Ungerns sportchefer ”direkta insikter i en internationell modell som fungerat framgångsrikt i många år.” Sebestyén och hans kollegor ville förstå hur Ystads IF integrerar unga spelare i seniorverksamheten och vilka professionella och pedagogiska principer som säkrar klubbens långsiktiga hållbarhet.

Ystads IF valdes med omsorg

Ystads IF valdes medvetet som resmål för studieresan.

– Det är ett av de viktigaste centra för ungdomsutveckling inom svensk handboll. Genom åren har klubben producerat många landslagsspelare samtidigt som den behållit sin familjära atmosfär och starka koppling till lokalsamhället. Det som inspirerade oss mest var klubbens stabilitet och långsiktiga tänk – ungdomsutvecklingen ses inte som en separat del, utan som en integrerad del av klubbens övergripande filosofi, säger Máté.

Även för Sebestyén, som besökt Ystad tre gånger tidigare, blev upplevelsen ännu en bekräftelse på vad som gör klubben unik.

– Allt är mycket välorganiserat, men atmosfären är ändå varm och personlig. Det finns en stark ömsesidig tillit mellan de unga spelarna och tränarna, och alla vet tydligt vilken roll och vilket ansvar de har. Det skapar en lugn och stabil miljö för utveckling.

Det som imponerade mest på den ungerska delegationen var ”klubbens konsekvens och enkelhet.” Sebestyén utvecklar:

– Varje process är väl genomtänkt, men inget är överkomplicerat – tydliga principer, definierade roller och stabila rutiner vägleder arbetet. Spelarutveckling handlar inte bara om handbollsteknik, utan också om personlig utveckling, beteende och att ta ansvar inom laget.

Att hitta rätt balans

Integrationen mellan ungdoms- och seniornivå gjorde också starkt intryck.

– Det finns ingen strikt uppdelning mellan nivåerna, och för de unga spelarna känns övergången till A-laget helt naturlig. Det var imponerande att se hur långsiktigt man tänker. Trots att Ystads IF vann mästerskapet förra säsongen accepterar och förstår alla att laget i år är mycket yngre, och därför ser målen annorlunda ut. Huvudfokus ligger nu på att ge speltid åt egna talanger.

För Ungern, där tävlingsinstinkten är särskilt stark, erbjöd det lugna och tålmodiga arbetssättet en värdefull insikt.

– Den största utmaningen är att hitta rätt balans mellan att nå resultat och att utveckla spelare på lång sikt. Det är viktigt att unga spelare får utrymme att göra misstag, att lära sig och växa i en stödjande miljö.

Utöver de professionella intrycken stärktes även de internationella kontakterna.

– Vi mötte öppna, stöttande och inspirerande människor som verkligen är villiga att dela med sig av sina kunskaper. Vi skulle med glädje välkomna representanter från Ystads IF till Ungern i framtiden – ett sådant utbyte vore värdefullt för båda parter.

På frågan vad han personligen tar med sig hem från Ystad sammanfattar Sebestyén det enkelt:

– Tålamodet, konsekvensen och tilliten till processen var verkligen inspirerande. Man känner verkligen att alla i klubben tycker om det de gör, och den positiva energin smittar av sig på spelarna. Det som särskiljer den svenska handbollskulturen är dess lugn och tydlighet – alla vet exakt varför de gör det de gör, och ingen har bråttom i processen. Framgång ses inte som målet, utan som det naturliga resultatet av konsekvent arbete.

ANNONS
ANNONS