ANNONS

Eric Johansson inför ligastarten: ”Man märker att Elverum är en handbollsstad”

Förra säsongen tackade han nej till ett anbud från storklubben Kiel för att fortsätta att utvecklas i Guif. Under sommaren gick flytten till den norska toppklubben Elverum. Handbollskanalen pratade med Eric Johansson inför den norska ligastarten.

När Eric Johansson valde att stanna i Guif i stället för att lockas av ett anbud från de tyska mästarna Kiel, väckte det en del uppmärksamhet. I intervjuer sade han att han helt enkelt inte kände sig redo. Efter två starka säsonger i Guif – med 176 mål per säsong och massor av assist – har han nu anslutit till den norska Champions League-klubben Elverum.

När Handbollskanalen pratade med honom i samband med övergången betonade han vikten av att spela i Champions League och att få mycket speltid. Nu – några månader senare – är han på plats med laget och han är imponerad av sin nya klubb.

– Jag märker på nivån på spelarna och träningarna att det är klubb som vill utvecklas hela tiden. Allt runt omkring är bra och man har allt man behöver. Det har varit väldigt bra, alla inom klubben har välkomnat mig och det är ett gott gäng, med goa gubbar i laget, säger han.

Trots att Elverum är ett storlag som har skaffat sig ett rykte i Europa, är staden betydligt mindre än Eskilstuna.

– Det är klart att det är lite speciellt att komma till en så pass liten stad som det ändå är, men man märker att det är en handbollsstad och att alla bryr sig om Elverum. Det är därför jag tror att de är så bra. Alla är intresserade av handboll och jag har fått ett väldigt bra intryck av publiken, säger han.

Norska ligan startar nästa vecka

Ikväll är det premiär mot Lillehammer i den norska cupen och på tisdag är det ligastart borta mot Drammen. Eric Johansson har inte spelat så mycket under försäsongen på grund av knäproblem, men han kunde debutera i en träningsmatch mot ungerska mästarna Pick Szeged för ett par dagar sedan.

– Jag hade lite problem med det i två-tre matcher under den förra säsongen, men det har blivit mycket bättre nu, så det borde inte vara någon fara. Jag har fått ta det lite lugnt så att jag är spelklar när serien börjar, säger han.

Målsättningen inför säsongen är att vinna allt i Norge och gå så långt som möjligt i Champions League. För Eric Johansson personligen handlar det delvis om att bygga muskler och utveckla försvarsspelet.

– I Champions League är alla lag världslag, men när det gäller att komma till slutspel tror jag vi har en väldigt bra chans att göra det. Det är klart att man vill visa upp sig i Europa, så det känns som ett bra steg. Jag vill utveckla mitt spel allmänt, bygga på mer muskler och vi har haft väldigt bra fysträning. Sedan vill jag utveckla försvarsspelet och i anfallsspelet kan jag förbättra allting, säger han och fortsätter:

– Jag vet ju att dom vill ha tvåvägsspelare i landslaget och jag vill förbättra mitt försvarsspel ännu mer så att jag förbättrar mina chanser att komma med.

Champions League startar 15 september när Elverum möter RK Vardar på hemmaplan. De övriga lagen i gruppen är Pick Szeged, THW Kiel, Aalborg Håndbold, Meshkov Brest, Montpellier och PPD Zagreb.

ANNONS
ANNONS