Spelarna i Handbollsligan har fått ta ställning till påståenden om säsongen 2023/24 för klubben de tillhörde på en 7-gradig skala. Nu har vi sammanställt resultat för varje förening. Här är Lugi HF:s damlags resultat.
Spelarna fick ta ställning till påståenden i två huvudområden: arbetsvillkor och förutsättningar. Under huvudområdena fanns totalt sex underkategorier: service, lokaler, förmåner, meningsfullhet & glädje, träning & utbildning, samt skador & rehab.

Och här kan du läsa mer om vår metod.
Arbetsvillkor
Damspelarna i Lugi HF vittnar om arbetsvillkor som kan bli bättre och den uppfattningen är tydligast i kategorin som heter service. Kost, både när det gäller utbud i samband med träning och match samt rådgivning är där skon verkar klämma allra mest. Samt när det kommer till ersättning.
”Ingen mat i samband med träning, väldigt låg ersättning, bra material,” skriver spelare.
I vissa fall verkar det som att spelarna har fått lösa absolut nödvändiga saker på egen hand:
”Generellt har det funkat bra med resor, men det var en period vi inte blev erbjudna mat på resorna till matcher med förklaringen att ekonomin inte var bra. Denna period fixade vi egen mat/betalade för oss själva,” skriver spelare.
Det finns med andra ord förbättringspotential i Lugi när det gäller service. Men däremot lokaler och förmåner är två kategorier där påståendena får högre värden av spelarna. I kategorin lokaler är det lägsta medelvärdet 5,2 (påstående 3 ”Jag anser att klubbens lokaler avsedda för styrketräning håller hög standard”) och om vi bortser från att klubben inte verkar erbjuda förmåner av den typen som kanske inte kan förväntas (vilket kanske inte är så märkligt om klubben gått igenom tuffa ekonomiska tider?) så rapporterar spelarna trots allt en något positiv attityd till påstående 1 (Jag anser att klubben erbjuder stöd för studier eller arbete vid sidan av handbollen) inom förmåner (medel är 4,7 och median är 5).
Förutsättningar
Lugis damer rapporterar att de finner viss meningsfullhet och glädje i handbollsutövandet, men det finns också spelare som tycker att de bitarna varit svårare:
”Jag känner att det har varit en väldigt tuff period med motivation. Om man skadar sig känns det mer som att man blir sedd för den skada man drog på sig istället för den handbollsspelare man är. Det är en anledning till varför handbollen blivit mer negativt laddad för mig.”
Värdena inom kategori meningsfullhet & glädje är relativt goda, men omdömet kring huruvida klubbens utveckling går framåt (påstående 4) är lite svalare (medel 4,4 och median 4).
När det handlar om träning & utbildning är Lugis damer kritiska. Medelvärdena inom denna kategori ligger mellan 3,6 (påstående 5, ”Jag anser att huvudtränaren och sportchef/elitansvarig är tydlig mot mig i sin kommunikation”) – där medianen för övrigt är ännu lägre: 3 – och 4,9 (påstående 1, ”Jag anser att planering av, samt strukturen på, våra träningar är välfungerande”), vilket antyder både viss ”acceptans” och ”höjda ögonbryn”. Klarare information framgår däremot i utvecklandet av svaren:
”Kommunikationen behöver förbättras.”
”Vi har ju haft det oklart med tränare och vad som gäller.”
”Vi bytte tränare så är svårt att skatta då skillnaderna är enorma.”
”Tydligheten i kommunikationen och mängden feedback har varierat lite beroende på vem som har varit ansvarig. Har inte upplevt att det har funnits tydliga roller för alla spelare under säsongens gång, rollerna har förändras ganska oförutsägbart fram och tillbaka.”
Den sista delen, den om skador & rehab, verkar det inte finnas några större bekymmer kring från spelarnas sida.
Summering
När det gäller klubbens tränings- och matchlokaler finns det inget att anmärka på från spelarna. Däremot verkar spelarna tycka att vissa ”enklare saker” som borde funnits på plats inte fanns där.
Totaltabellen:
| # | Klubb | Medelvärde |
|---|---|---|
| 1 | IK Sävehof | 6,3 |
| 2 | Skövde HF | 5,9 |
| 3 | VästeråsIrstra HF | 5,8 |
| 4 | Skara HF | 5,5 |
| 5 | Kristianstad HK | 5,4 |
| 6 | Höörs HK H 65 | 5,3 |
| 7 | Önnereds HK | 5,2 |
| 8 | HK Aranäs | 5,0 |
| 9 | Kungälvs HK | 5,0 |
| 10 | Lugi HF | 4,7 |
| 11 | IF Hallby HK | 4,6 |
| 12 | Skuru IK | N/A |
Lugi HF rankas alltså i totaltabellen som lag 10 av 11 när det kommer till arbetsvillkor och förutsättningar.
Om Report cards
Vårt syfte med enkäten är att synliggöra hur nöjda eller missnöjda spelare är med sina arbetsvillkor och förutsättningar. Och vi vill ge spelarna en möjlighet att uttrycka sina åsikter där de kan peka på utvecklingsmöjligheter, vilket i sin tur kan hjälpa klubbarna att bli ännu bättre arbetsgivare.
En språklig förklaring för läsaren som anser sig vara lite mindre statistiskt bevandrad kommer här då vi kort förklarar några tekniska termer som kommer att användas ganska genomgående i analyserna av varje lag. Medelvärdet är summan av värdena i ett urval, dividerat genom antalet värden. Medianvärdet är det mittersta värdet i ett urval sorterat i stigande ordning från det lägsta till det högsta värdet.
Standardavvikelse är den genomsnittliga avvikelsen från medelvärdet. Absoluta värden är specifika diskreta värden som rapporterats från urvalet. Räckvidden är avståndet mellan det lägsta och högsta rapporterade värdet från urvalet (exempelvis ”6”, i och med att den här enkäten använder en 7-gradig skala). Variansen är spridningen av rapporterade värden från medelvärdet.
Har du frågor om undersökningen? Skicka ett mejl till ola.selby@handbollskanalen.se
Text: Henrik Lundvall & Ola Selby
