ANNONS

Moa Björck klar för AIK

AIK hämtar en kompetent keeper. Moa Björck, 22, har en karriär som redan innehåller allsvensk erfarenhet. Hon ansluter från IFK Tumba i division 1, meddelar AIK på sin hemsida.

Under ungdomstiden spelade målvakten för medaljtyngda lag i USM och diverse cupspel. Handens SK och Skogås var de tidiga klubbadresserna innan Björck gick till Tyresö Handboll och mer A-lagshandboll för några år sedan.

I Tumba från sommaren 2018 blev det två säsonger, varav den första i näst högsta serien. AIK blir återigen ett kliv uppåt för Björck. Hon verkar redo att kavla upp ärmarna för en utmanande säsong.

– Ett ungt lag som saknar rutin vilket gör att tekniska fel och liknade får större betydelse. Man blir straffad mycket hårdare av sina misstag och måste värdera sina lägen bättre, säger hon till klubbens hemsida om sina nya omgivning.

Framförallt dominerar de ambitiösa intrycken när hon tagit sig till Solnalaget.

– Att spela i allsvenskan igen! Har saknat det mycket snabbare tempot och att få lära känna alla härliga tjejer och ledare i AIK, säger hon till klubbsajten.

Länk: AIK stärker upp målvaktssidan!

ANNONS
ANNONS