Mario Moccia, tidigare ordförande för det panamerikanska handbollsförbundet, har legat i konflikt med IHF sedan beslutet om att dela upp förbundet började diskuteras för snart två år sedan. Efter påstådda påhopp på IHF:s ordförande Hassan Moustafa anmäldes Moccia till IHF:s etikkommission, och sedan dess har konflikten fortsatt mellan de två parterna. Nu har dock ett möjligt slutgiltigt beslut kommit, och enligt IHF:s egna hemsida har idrottens skiljenämnd (CAS) beslutat att avslå Moccias överklagande.
I snart två år har konflikten angående det panamerikanska handbollsförbundet pågått, där IHF hela tiden stått fast vid att dela upp förbundet i Nordamerika och Karibien samt Syd- och Centralamerika. En konflikt som mynnat ut i att Argentinska handbollsförbundets ordförande Mario Moccia hamnat i en personlig dispyt med IHF efter att ha, enligt IHF:s etikkommission 2018, brutit mot beslutet om en god styrning i sportens etiska koder.
Begäran om att undersöka ärendet med Mario Moccia kom från IHF:s håll i samma veva som arbetet med att dela upp det panamerikanska handbollsförbundet startade – ett förbund där Mario Moccia var ordförande.
Arbetet med att dela upp förbundet väckte starka känslor, och den panamerikanska förbundet ska bland annat ha uttryckt sig såhär kring frågan, enligt en artikel på hemsidan Inside the Games:
”PATHF har blivit ett offer för en idrottsledare som manipulerar en internationell federation till egen fördel, en federation vars längtan efter att göra en bättre värld genom idrott inte har något att göra med sådana småintressen.”
Brottet som Mario Moccia ska ha begått, ägde rum under IHF-rådets möte i Zagreb den 14 januari 2018. Drygt ett år senare, den 16 april 2019, beslutade IHF:s etikkommission att förbjuda Moccia att delta under IHF-events. Kort därefter, i maj 2019, överklagade Moccia till IHF:s egna skiljedomstol (IHF Arbitration Tribunal).
När Moccia fick avslag i IHF:s skiljedomstol överklagade han ännu en gång, till idrottens skiljedomstol (CAS). Det är alltså detta beslut, från CAS, som nu har publicerats på IHF:s egna hemsida. Ett beslut som innebär att IHF, återigen, vinner kampen mot Mario Moccia.
CAS ska, enligt IHF:s hemsida, ha uttryckt sig på följande sätt för att motivera beslutet:
”Sammantaget tvivlar inte skiljenämnden på att dessa offentliga uttalanden (av Mr Moccia) öppet och personligen har angripit Mr Moustafas värdighet och verkligen negativt påverkat IHF:s och handbollens rykte inför en bred publik sammansatt av internationella federationer och nationella olympiska kommittéer.”
Relaterad artikel: Nu vänder det – sydamerikanska nationer positiva till delningen
Länk: CAS confirms IHF Arbitration Tribunal decision in Moccia case
Länk: CAS dismiss appeal of Argentina handball boss against IHF
