Ramincu Valcea föll stort i det rumänska toppmötet mot CSM Bukarest. Men trots 28–41-förlusten visade svenskorna Nathalie Hagman och Daniela de Jong att det inte är något fel på formen inför det stundande Europamästerskapet.
Ramincu Valcea har imponerat under säsongsinledningen och har slagit sig in i kampen om ligatiteln. Men efter en oerhört stark start (fem raka segrar), har det hackat lite på sistone och inför tisdagskvällen var det oklart hur hemmalaget skulle hävda sig när de regerande mästarna, CSM Bukarest, kom på besök.
Till en början höll lagen jämna steg, men innan kvarten var spelad hade gästerna ryckt åt sig en komfortabel ledning och när det var dags för den andra halvleken var Bukarest i ledning med 20–15.
I den andra aktens upptakt försvann sedan de små poängförhoppningar som fanns bland hemmasupportrarna. Bukarest visade prov på sin enorma bredd och gjorde processen kort under de avslutande 30 minuterna.
Slutresultatet skrevs till sist till hela 42–29 i Bukarests favör och kom som en följd av bland annat Cristina Neagu och Cirka Pinteas fina spel under hela matchen.
I Valcea var det inte lika muntert. Ett glädjebesked var dock kantspringaren Nathalie Hagman, som svarade för sju fullträffar. Även Daniela de Jong visade prov på fina anfallstakter och svarade för två fullträffar. Det är med andra ord välkomna formbesked från svenskorna, som finns med i den EM-trupp som förbundskapten Tomas Axnér har tagit ut till det stundande EM-slutspelet.
Ramincu Valcea–CSM Bukarest 29–42 (15–20)
Valcea: Nathalie Hagman 7, Daniela de Jong 2.