Visst, det är inte På Spåret-siffror, som uppmäts till ungefär två miljoner varje vecka, men 915 000 personer i Sverige ska ha sett andra halvlek av blågults match mot Island, det visar siffror från MMS (Mediamätning i Skandinavien).
Sveriges handbolls-VM är svår att beskriva som någonting annat än en succé såhär långt för blågul del. Sverige har vunnit samtliga sina matcher och är vidare som gruppetta till kvartsfinalerna.
I tillägg har det varit massvis med publik på matcherna, publik som dessutom hörs och syns. Och de som inte har kunnat vara på plats, men som brytt sig, och det verkar ha varit många, har följt matcherna från tv-soffan.
Enligt MMS tittade 915 000 personer på Sveriges andra halvlek mot Island, vilket är den match som har lockat mest tv-tittare hittills. Premiären mot Brasilien sågs av 718 000 medan de andra matcherna i huvudrundan mot Ungern och Portugal sågs av 790 000 respektive 743 000 tittare.
De övriga två matcherna i första rundan, mot Kap Verde och Uruguay, tog sig inte in på MMS topp 10-lista. Återstår att se om miljongränsen sprängs ju längre Sverige tar sig i turneringen.