Europamästerskapet i handboll 2024 har som bekant tilldelats Tyskland. Nu står det klart vilka sex spelorter som kommer välkomna den stora festen – och allt inleds på en arena för 50 000 åskådare.
EM spelas härnäst (2022) i Ungern och Slovakien. Två år senare är det för första gången dags för Tyskland att ta sig an mästerskapet som värdland. Igår bekräftades det (via EHF) vilka sex städer som kommer få äran att ta emot spelare, ledare, supportrar, media och allt därtill.
Mästerskapet kommer att inledas med en öppningsmatch som heter duga på Merkur Spil-Arena i Düsseldorf – en fotbollsarena som tar emot hissnande 50 000 åskådare (!). Ett världsrekordförsök i publik på en handbollsmatch. Det nuvarande rekordet på 44 189 åskådare sattes i en Bundesliga-match mellan Rhein-Neckar Löwen och HSV Hamburg 2014.
Alla spelorter:
Merkur Spil-Arena, Düsseldorf (kapacitet på 50 000 åskådare)
Barclaycard Arena, Hamburg (13 300)
Mercedes-Benz Arena, Berlin (14 800)
Lanxess Arena, Köln (19 250)
SAP Arena, Mannheim (13 200)
SAP Garden, München (11 500)
Endast öppningsmatchen spelas på Merkur Spil-Arena i Düsseldorf. Finalspelet hålls i Köln. EM 2024 spelas mellan den 10-28 januari.