ANNONS

TV-fredag: Redbergslid–Guif och höjdarkväll på Hisingen

Det finns tre enkla möjligheter att fira in helgen med handboll. Kärra HF slår på stort i ett dubbelevenemang med sina allsvenska lag. Redbergslids IK och Eskilstuna Guif tar sats för att lämna ingenmansland i en lika TV-tillgänglig match.

Poolschemat och en del arenastrul gör att Redbergslid bara spelat tre elitmatcher hittills. Guif har prövat septemberformen fyra gånger och börjar resan till Scandinavium med samma poäng (fyra) som hemmalaget.

(19:00) Redbergslids IK–Eskilstuna Guif, sänds direkt i Sportkanalen och C More.

Kärra och Torslanda tillhör båda det övre skiktet med starka starter i Allsvenskan. I Kärras formrad finns bland annat den bekväma bortasegern över HIF Karlskrona, Torslanda var i Tyresö med full utdelning senast.

(18:00) Kärra HF–Torslanda HK, sänds direkt i Solidsport

Efter herrmatchen och Hisingsderbyt i Lillekärrshallen tar nykomlingen på damsidan vid i den allsvenska premiären. Motståndaren HK Drott som fick kvala sig kvar i våras vann trots allt tio matcher förra seriesäsongen. Bortaformen var dock inget för Halmstadlaget.

(20:15) Kärra HF–HK Drott, sänds direkt i Solidsport

ANNONS
ANNONS