Ikväll är det herrhandboll på TV-menyn. Först kan man starta upp med lite göteborgs räkfrossa i Handbollsligan. Det kan blandas upp med lite surkål i Bundesliga, och avslutas med ett stort glas rött i Frankrike.
Vi börjar i Sverige där sexan Sävehof tar emot jumbon Hammarby i Partille. I den andra matchen möts trean Skövde och tian Guif i Skövde.
I Tyskland ska serieledande Flensburg, med väldigt många VM-final-norskar och danskar i laget, tagga igång Bundesliga igen. Det gör laget borta mot svensklaget Wetzlar kl 19:00.
Två franska lag möter sen varandra i Champions League på senare kvällskvisten. Nantes, som ligger fyra i grupp B, ska möta de stora rivalerna och stjärnorna i PSG på hemmaplan.
Bundesliga (Herrar)
19:00 Wetzlar – Flensburg, [eafl id=”16683″ name=”Viaplay” text=”Viaplay”]
Handbollsligan:
19:00 Sävehof – Hammarby, [eafl id=”23387″ name=”C More” text=”C More”]
19:00 Skövde – Guif, [eafl id=”23387″ name=”C More” text=”C More”]
Champions League (Herrar)
20:45, Paris SG – Nantes, [eafl id=”16683″ name=”Viaplay” text=”Viaplay”]
