ANNONS

Handbollsligan herr 2026-27: IFK Skövdes status – årets stora dark horse?

Den där tråkiga tiden utan ligahandboll är snart över och Handbollsligan tillbaka. Men var står de olika lagen i Handbollsligan herr? Vilka saker stack ut positivt respektive negativt förra säsongen? Och vilka blir nyckelfigurerna under årets säsong? Det och en hel del annat går Handbollskanalens chefredaktör Ola Selby igenom i varje lag i ligan. Nästa lag att gås igenom är IFK Skövde.

Har IFK Skövde potential att ta SM-guld i år? Ja, det tycker jag. De har inte den starkaste truppen, men i det vakuum som uppstått sedan Axel Månsson lämnade IFK Kristianstad är ligan mer öppen än förra säsongen. Och Skövde ser väldigt intressant ut, och heller inte lika skadedrabbat som de var stora delar av förra säsongen. Mest ser jag framemot att se Fidel Mbumba göra kaos med ligan.

Hur tog sig IFK Skövde hit?

Vi tar en kort titt på hur förra säsongen såg ut för IFK Skövde.

Utropstecken:

Samuelssons målskytte: Det blev 125 mål på 26 matcher för Samuelsson, vilket var en knuff i fel riktning (inte från domarbasen Claes-Göran Lang) jämfört med året innan. Men högersexan är fortfarande en målgaranti för ett IFK Skövde som desperat behövde mål förra säsongen, varsomhelst de kunde få det ifrån.

Försvarsspelet – näst bäst i serien: Bara ett lag, seriesegraren IFK Kristianstad, släppte in färre mål än Skövde förra året. Och det är kanske inte så konstigt att Skövde var vassa bakåt, med tanke på spelare som Markus Sjöbrink och Axel Franzén. När dessutom Håvard Åsheim stod som en säker sista utpost där bakom blev det inte direkt lättare att göra mål på Idrottsföreningen Kamraterna från Skövde.

Stabiliteten: Elva segrar och sju förluster fram till EM-uppehållet, fem segrar och tre förluster efter detsamma. Det var kanske inte stabilt från vecka till vecka, men om vi håller isär höstsäsong och vårsäsong var Skövde stabilt.

Frågetecken:

Bristen på X-faktor: William Elovsson kom på 23:e plats i MEP-ligan och då som bästa Skövdespelare. Jonas Burud kom 28:a och Jonas Samuelsson 29:a. Alla tre fina spelare så klart, men det var lite tunt på matchavgörande spelare i Skövde förra året.

Oförmågan i slutspelet: Tre förluster och bara en seger mot ett visserligen formtoppat Alingsås HK i kvartsfinalserien. Det vill sig inte för IFK Skövde i slutspel, och mot AHK såg det verkligen inte bra ut.

Förväntade nyckelfigurer 2026-27

Axel Franzén: En av ligans bästa mittsexor, så var det innan han lämnade Sverige för proffsspel i Danmark och så var det efter hemkomsten förra året. Lika bra framåt som han är bakåt och enligt mig en underskattad spelare.

Axel Franzén, IFK Skövde.
Foto: Viktor Ljungström

Jonas Samuelsson: Jodå, han blir grymt viktig i år igen. Inte bara för sitt målskytte utan även för sin inställning och stora Skövdehjärta. En högersexa som hade gått in i alla lag i den här ligan.

Skövdes Jonas Samuelsson.
Foto: Michael Erichsen / BILDBYRÅN

Zoran Bozic: Fick ta rätt stort ansvar förra året eftersom Daniel Ekman gick sönder. Bozic blandade och gav men jag tycker mig ändå se en spelare som tog steg i rätt riktning. Hur långt kan det bära i år? Får Bozic vara skadefri tror jag på en stark säsong. Han har ju det mesta för att bli en stark tvåvägsspelare i Handbollsligan.

Zoran Bozic, IFK Skövde.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Förväntad MVP:

Daniel Ekman: Skadade sitt knä redan i den femte omgången förra säsongen och sen var det slut på det roliga. Har ju haft enormt mycket skador under åren, men varje gång kommit tillbaka på ett imponerande sätt och igen blivit en toppspelare. Så tror jag det kommer att bli även den här gången, framförallt med tanke på hur smart spelare Ekman är. Mittnian kan bli tungan på vågen för Skövde när de jagar topplaceringar.

Daniel Ekman. Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån.

Nytt ansikte att lära känna:

Pauli Jacobsen: Målvakten charmade nog många handbollssupportrar under EM i vintras då han höll på att hjälpa sitt Färöarna till huvudrundan. Fick aldrig riktigt chansen i danska HÖJ och har nu hämtats in av Skövde som ersättare till Håvard Åsheim. Det finns förbättringspotential hos färöingen, men han har redan en högstanivå som kommer kunna vinna matcher åt Skövde.

Förväntat genombrott:

Fidel Mbumba: Blixtrade till redan förra säsongen och baserat på vad han har visat under försäsongen och i Svenska cupen talar mycket för att Mbumba kommer att explodera fullständigt den här säsongen. Visst, det finns konkurrens på vänsternio i Skövde, men innan säsongen är slut tror jag att Mbumba kan vara förstavalet på positionen, och kanske redan en av de bästa vänsterniorna i serien. Skottet har han, explosiviteten likaså. Lite bättre beslutsfattande och Mbumba blir omöjlig att stoppa.

Fidel Mbumba, IFK Skövde.
Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN

Kommer IFK Skövde klara av att…

Vara som bäst när det gäller? Det är ju den eviga frågan när det gäller IFK Skövde. Min känsla utifrån är att det finns karaktärerna för det i laget, men att det är något som har saknats i de stora matcherna. Kanske är det i år det vänder, men det är en barriär de behöver ta sig igenom.

Göra fler mål än förra säsongen? 766 mål var inget vidare. Bara två lag (Guif och VästeråsIrsta) gjorde färre mål än Skövde. Och då slutade Skövde ändå fyra i tabellen. Så det vill ju verkligen till att de förbättrar sig där, annars blir det ingen fjärdeplats i år igen.

För att säsongen 2026-27 ska bli en framgång måste IFK Skövde:

Ta sig till semifinal: Det duger inte att återigen göra en bra försäsong och sen ryka med dunder och brak i kvartsfinal. Nu är det dags för Skövde att vinna en slutspelsserie igen, något de inte gjort sen de tog sig till final säsongen 2021/22.

Slutord
Pauli Jacobsen, Elias Adam, Fidel Mbumba, Ajdin Dzanic, Linus Gustavsson – det kryllar av intressanta spelare i det här Skövdelaget, och det kombinerat med erfarna pjäser som Markus Sjöbrink, Axel Franzén, Jonas Samuelsson och Daniel Ekman borde vara ett recept för framgång. Jag tror att Skövde är en potentiell dark horse i år att kunna ta sig hela vägen till final, så pass mycket kvalitet finns det i laget. Men då måste barriärer brytas och spelare växa, inte minska, i de stora matcherna.

Övergångar
IN:
Elias Adam (uppflyttad), Fidel Mbumba (uppflyttad), Pauli Jacobsen (HØJ, Danmark), Ajdin Dzanic (uppflyttad), Thomas Stenersen (VästeråsIrsta HF), Jonas Kruse Kristensen (Fredericia, Danmark, lån), Albin Rydberg (uppflyttad).
UT:
William Elovson (TMS Ringsted, Danmark), Adam Ljungquist (Fredericia, Danmark, lämnade under föregående säsong), Jacob Gustavsson (HK Country), Håvard Åsheim (Follo, Norge), Victor Ljungquist (slutar), Sebastian Fagerdahl (Tyresö Handboll, lämnade under föregående säsong), Theo Arrhenius (Anderstorps SK, lån), Kenan Salkicevic (HK Aranäs, lån), Oskar Palm (HK Drott, lån), Filip Agerborn (Huddinge HK, lån).

ANNONS
ANNONS