ANNONS

Förlösande glädje i Boden – äntligen seger!

Så kom då äntligen en tvåpoängare för Boden i gårdagens hemmamatch mot Heid. Efter tretton matcher med endast en enda poäng tog laget den hett efterlängtade tvåpoängaren. Handbollskanalen passar på att ställa en relevant fråga till Bodens tränare Kekke Harlin, hur glada är ni idag?

– På en skala ett till tio är vi nära tio! Det var extremt förlösande efter en lång tid med svaga resultat. Det var mycket känslor i ringdansen efter matchslutet.

När man tittat på er säsong som helhet så har ni ändå haft ett hyfsat spel, men avsluten har varit alldeles för svajiga.

– Ja, det stämmer. Vi har tagit för många avslut i fel lägen, det har skapat stress och ett dåligt självförtroende, en ond cirkel. Men nu har vi fått ordning på detta, vi arbetar lugnt och metodiskt, följer vår plan och blir inte stressade trots, som igår, ett underläge med fyra mål som mest.

Ni har verkligen fått ett lyft vad gäller avsluten, 30 mål igår är ett bevis på detta. Men man kan inte nog överskatta ert nyförvärv från franska ligan – Nelly Plazanet, som nu gjorde sin blott andra match i Boden! Sju mål igår med en rejäl högerslägga. Hur kom ni över henne?

– Vi hade beslutat att inte ta in någon spelare utan provspel men eftersom vårt behov av skyttekraft var stort och akut litade vi på agenten som vi tidigare haft gott samarbete med. Det blev en chansning som gick hem. Med sina mål avlastar Nelly pressen på de övriga spelarna och får hela laget att lyfta.

Och du får ta allt snack vid time-out på engelska?

– Ja men det har vi kört med i flera år här i Boden, så det funkar utmärkt. Vi har tre spelare som inte talar svenska.

Ni har en enormt viktig match i nästa omgång, Kristianstad borta?

– Vi har kvar många viktiga matcher som vi måste vinna. I sista omgången möter vi Skövde och då vill vi ha möjligheten att själva bestämma vårt öde.

Ni har långa resor till borta matcherna, tar det på krafterna?

– Det kan vara tufft, men vi är vana. Till Kristianstad tar vi oss med flyg först till Kastrup i Köpenhamn. Därefter blir det tåg till Kristianstad.

Är detta det normala för er?

– Ja, vi har övernattning vid samtliga bortamatcher utom en.

Till sist gratulerar Handbollskanalen er till första segern denna säsong. Det var rörande att se lyckan hos laget efter matchen.

Anders Hilmersson