Igår bjöds det på svenskmöten i Norge och Danmark. I Frankrike vann Brest och Maria Adlers Krim tog en tung CL-vinst.
Champions League:
Maria Adler satte en av en när hennes Krim vann i Polen. Efter en jämn första halvlek var slovenskorna starkare än tabelljumbon Gdynia och kunde vinna med 29-19. Segern innebär att Krim, Nyköbing och CSM Bukarest alla ligger på fyra poäng.
Danmark:
Trots 13 svenskmål förlorade Nyköbing sin kvartsfinal mot Toft Hansens Esbjerg med 22-27. Toft Hansen lyckades inte hitta nätet, det gjorde däremot hennes svenska motståndare. Wallén 5, Johanna Westberg 4, Lagerquist 3, Emelie Westberg 1.
I den andra kvartsfinalen tog sig Jessica Rydes och Linn Blohms Midtjylland till Final 4. Man gjorde det genom att vinna över Silkeborg borta med 24-22. Anmärkningsvärt i den matchen var att Midtjyllands Louise Burgaard (10) och Veronica Kristiansen (9) gjorde hela 19 av bortalagets mål.
Och nyss lottades matcherna i Final 4. Det blev just Esbjerg och Midtjylland som får mötas i den ena matchen. I den andra matchen spelar Köpenhamn (Bundsen, Blomstrand, Ahlm) mot Århus. Final 4 spelas i Silkeborg 29-30 december.
Frankrike:
Brest hakar på Metz i toppen. Louise Sand hängde sex pyts i Havre när Brest vann med 29-23. Filippa Idéhn fick hoppa in på slutet av matchen och göra några räddningar. Brest ligger nu på andraplats i tabellen, två poäng bakom Metz. Metz som för övrigt krossade Issy Paris i seriefinalen hemma med 33-21.
Norge:
Som vi skrev om tidigare i morse gick Larvik med Tollbring i spetsen vinnande ur kampen mot ”Bagarns” och Sandra Wredes Molde. Matchen slutade 33-26 till Larvik som nu är fyra poäng från serieledning.
I Tertnes vann hemmalaget mot Fredrikstad med 27-24. Thea Stankiewicz gjorde två mål för hemmalaget. I bortalaget var Jenny Sandgren i målet bäst på plan och höll kvar Fredrikstad i matchen trots haltande anfallsspel. Båda lagen står nu på tio poäng var, lika många som Larvik.
