Handbollen marknadsför sig gärna som en jämställd sport, men när det gäller Handbollsligan riktar flera damspelare stor kritik mot ligan och enskilda klubbar när det kommer till jämställdhet mellan damer och herrar.
”Det är fortfarande brutala skillnader,” skriver en spelare i Report cards.
Massor av damspelare identifierar problem kring jämställdhet mellan dam- och herrhandboll på elitnivå i Sverige, det konstateras i Report cards. Att det inte råder jämställdhet mellan damer och herrar i form av löner är förmodligen något de flesta inom svensk handboll är medvetna om, men i Handbollskanalens enkät vittnar flera damspelare om att bristen på jämställdhet sträcker sig till andra aspekter.
När det gäller liganivå uttrycker sig några spelare så här i vår anonyma enkät (där vi bad spelarna berätta om saker det inte pratas tillräckligt om inom svensk handboll):
”Jämställdheten mellan könen, fortfarande brutala skillnader, löner, domare, förutsättningar.”
”Jämställdhet och utnyttjande av maktposition inom kvinnoidrott.”
”Göra Handbollsligan dam och herr likställda med antal lag, kvalplatser och därmed antal spelade matcher under säsong. … Konceptet Handbollsligan bygger på att det ska vara likadant på dam- och herrsidan, när ska detta ske i praktiken?”
Inte enbart på liganivå
”Se över hur herrspelare som slutar tackad[s] av jämfört med damspelare som slutar.”
”Jämställdhet mellan damer och herrar … gällande löner, pr, evenemang och domslut.
Fotnot: Det var inga herrspelare som rapporterade om brist på jämställdhet.
Text: Henrik Lundvall & Ola Selby
