ANNONS

Lugi har hittat Plucnar Jacobsens ersättare

Steven Plucnar Jacobsen lämnar Lugi efter säsongen, men Lugi har redan hittat danskens ersättre. Det blir en ny dansk och även den här gången är det en bjässe som Lundaklubben har hittat. Mads Jacob Kragh Thomsen, 203 centimeter lång, hämtas in från GOG.

– Mads Jacob Kragh Thomsen blir som en yngre version av Steven och det är ju inget konstigt då det var den profilen av mittsexa vi sökte när Steven värvades. Steven var 21 år när han anslöt men Mads är endast 20 år. Det är en mittsexa som har sina största kvalitéer i försvarsspelet där han är duktig på att använda sin storlek utan att tappa rörlighet, säger Lugis sportchef Kenneth Andersson i pressmeddelandet.

Steven Plucnar Jacobsen har gjort det riktigt bra i Lugi men då han lämnar Lugi efter säsongen är klubben i behov av en ersättare, något de nu har hittat i den 203 centimeter långe och drygt 100 kilo tunge Kragh Thomsen. Mittsexan har skrivit på ett tvåårskontrakt med Lugi.

– Jag ser fram emot mitt byte till Lugi. Lugi är en klubb med gott rykte och en stark träningsmiljö. Jag ser därför klubben som rätt plats för min vidareutveckling och jag ser fram emot att skapa bra resultat med laget, säger Mads Thomsen.

ANNONS
ANNONS