Helgens handboll!

IFK Kristianstad och Alingsås möts i en finalrepris. Foto: Viktor Ljungström Viktorljungstrom.se

Handbollskanalen listar helgens toppmatcher i handbollens värld.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Lördagen bjuder bland annat på:

-Skurus returmatch borta i Turkiet mot Ardesen. Skuru har +5 mål att gå på.
-För IFK Kristianstad en intressant gruppmatch mellan Pick Szeged och Montpellier.
-Viktig bottenmatch i herrarnas Allsvenska mellan Rimbo och Country.
-Toppmöten i spanska damliga, i serbiska herr, ett Bukarest-derby och så Ystads kommande motståndare Tatabanya.

På söndag kan vi se fram emot:

-Seriefinal i herrarnas Elitserie mellan IFK Kristianstad och Alingsås.
-En potentiell final i Champions League då Paris SG tar emot Veszprém.
-Hellton har chansen att stärka sig ytterligare i damernas Elitserie då de möter Spårvägen hemma i Karlstad.
-Rhein Neckar Löwen fick stryk mot IFK Kristianstad senast, hur går det mot Kristian Bliznacs Wetzlar?

LÖRDAG

Cup Winners’ Cup (damer)
18.00 Ardesen – Skuru

Champions League (herrar)
17.00 Pick Szeged – Montpellier
17.30 Vardar – Kielce Vive
20.05 Barcelona – Kolding

Champions League (damer)
15.00 Rostov – Krim
20.15 Hypo – Vardar

Elitserien (herrar)
16.00 Karlskrona – Malmö

Elitserien (damer)
15.00 Kristianstad – Lugi

Allsvenskan (herrar)
16.00 Rimbo – Country

Allsvenskan (damer)
14.00 Kroppskultur – Lundagård
14.00 Skara – Boden
15.00 Guif – Lidingö

Bundesliga (herrar)
19.00 Eisenach – Stuttgart

Bundesliga (damer)
16.00 Buxtehuder – Dortmund
19.30 Füchse Berlin – Bietigheim

Danmark (damer)
17.10 Viborg – Randers

Bene League (herrar)
19.30 Limburg – Hasselt

Frankrike (damer)
20.30 Mios Biganos – Nice
20.30 Nantes – Toulon

Ungern (herrar)
18.00 Csurgoi – Tatabanya

Island (herrar)
20.00 Valur – IBV

Portugal (herrar)
19.00 Braga – Sporting

Rumänien (herrar)
18.35 Dinamo Bukarest – Steaua Bukarest

Serbien (herrar)
18.00 Partizan Belgrad – Rukometni Crvena Zvezda

Spanien (damer)
19.00 Bera Bera – Gran Canaria

SÖNDAG

Champions League (herrar)
16.50 Skjern – Kadetten
17.00 Paris SG – Veszprém
18.00 Wisla Plock – Flensburg

Champions League (damer)
15.15 Fleury Loiret – Ferencvaros
19.00 Györ – Midtjylland

Elitserien (herrar)
18.00 IFK Kristianstad – Alingsås HK

Elitserien (damer)
15.00 H65 Höör – VästeråsIrsta
16.00 Skövde – Önnered
17.00 Hellton – Spårvägen

Allsvenskan (herrar)
14.30 Önnered – Skånela
16.00 Tumba – Warta
16.15 Alstermo – VästeråsIrsta

Allsvenskan (damer)
13.30 RP – OV Helsingborg
16.00 Skånela – Kärra

Bundesliga (herrar)
15.00 Magdeburg – Melsungen
17.15 Rhein Neckar Löwen – Wetzlar

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here