Lugi HF har vänt det ekonomiska läget, tufft för Jonathan Stenbäcken att hitta rätt personer till klubben och nu är OS-lagen på herrsidan klara – det är 3 saker vi lärde oss under veckan.
Starkt av Lugi att vända ekonomin

Foto: Petter Arvidson / BILDBYRÅN
Mer eller mindre samtliga klubbar inom svensk handboll sliter med ekonomin. En av klubbarna som det verkligen har varit kris i är Lugi HF. Notera att jag skriver HAR varit kris. För nu är krisen löst, åtminstone den ekonomiska krisen, något ordförande Mats Nilsson och klubbchef Emme Adebo berättade på pressträffen i fredags.
Och visst är det imponerande av Lugi. Och så klart är fler personer än Nilsson och Adebo involverade i Lundaklubbens ekonomiska vändning (och att ekonomin nu är räddad har ju till stor del inneburit att representationslagen är på väg ur) men framförallt Adebos återkomst till Lugi tror jag har betytt extremt mycket. En erfaren föreningsmänniska som inte bara har hjärta för klubben utan även har skallen med sig.
Nu handlar det för Lugi om att få ordning på det sportsliga också.
Intressant utmaning för Jonathan Stenbäcken

Linus Ekman har gjort ett otroligt fint jobb under åren då han har haft ansvar för IK Sävehofs pojkakademi. Och det går definitivt att säga detsamma om Andreas Wallins jobb med flickakademin. Nästa säsong blir Ekman och Wallin istället huvudtränare för Sävehofs herrar respektive damer och då lämnas naturligtvis ett tomrum på ungdomssidan. Vem, eller vilka för den delen ska ta över där?
Sävehof har legat i framkant under många år när det gäller ungdomsutveckling, nu gäller det för klubben, och närmare bestämt sportchef Jonathan Stenbäcken, att sätta rekrytering och organisation för att fortsätta att hålla samma höga nivå. Det är inget enkelt jobb för Stenbäcken det inte.
OS-klart på herrsidan

Photo: Joel Marklund / BILDBYRÅN
Under helgen har det spelats OS-kval på herrsidan. Och nu är det alltså klart vilka lag som gör Frankrike, Danmark, Sverige, Argentina, Japan och Egypten sällskap. Spanien, Slovenien, Kroatien, Tyskland, Norge och Ungern kommer även de att spela OS i sommar.
Ett häftigt OS att vänta, med andra ord. Och som vanligt får Frankrike och Danmark gälla som storfavoriter med Sverige som första utmanare. I nuläget känns även Kroatien som en dark horse.
