ANNONS

3 saker vi lärde oss under veckan: ”Breddhandboll engagerar, fortsatt kris i Kiel & Axnérs tuffa beslut”

Att skriva om breddhandboll skapar engagemang i stugorna, det är fortsatt kris i THW Kiel och Tomas Axnér har några tuffa beslut att fatta – det är 3 saker vi lärde oss under veckan.

Att skriva om breddhandboll skapar engagemang

Majornas IK vid första SM-guldet 1938. Foto: Majornas IK

I veckan skrev vi om den stora mängd lag som försvunnit från seriesystemet och ni är många som hört av er därefter med tankar, känslor och anekdoter (vilket vi verkligen uppskattar).

Som Grandin skriver: ”Någonstans ligger en infektion och gror och symptomen är otäcka, sjukdomsförloppet snabbt och någon mirakelmedicin har inte presenterats i The Lancet. Vad kan förbund, föreningar, spelare, ledare, föräldrar och fans göra?”

Fortsatt kris i THW Kiel

Patrik Wiencek, Kiel.
Foto: pik/Imago/Bildbyrån.

Redan förra veckan skrev jag om krisen i Kiel, men att den kanske var över eftersom Kiel trots allt lyckades vinna en match i Bundesliga. Men krisen är total, det får vi trots allt konstatera efter att ”zebrorna” förlorat mot Leipzig (med en visserligen vass Oskar Sunnefeldt i laget).

Frågan är vad som är fel i Kiel. Visst, Niklas Landin är inte kvar och det är ju mindre bra. Men i övrigt har jag svårt att se varför Kiel har så svårt att vinna matcher.

Kan Filip Jichas jobb vara i farozonen? Tjecken är en legendar i Kiel och har gjort ett bra jobb med mängder av titlar som resultat sedan han tog över klubben 2019, men det här är första gången hans lag har det jobbigt under en längre period och nu är frågan om den gamle stenkastaren är mannen att vända trenden.

Axnérs tuffa beslut

Evelina Eriksson.
Photo: Christoffer Borg Mattisson / BILDBYRÅN

Tomas Axnér ska snart ta ut VM-truppen till världsmästerskapet som avgörs i Sverige, Danmark och Norge i december. Det är klart att han redan nu vet vilka de flesta av spelarna i 18-mannatruppen (eller blir det 21 spelare i förstaläget, som förbundskaptenen gjorde inför EM i Slovenien?) kommer att vara. Men övriga beslut tror jag är rätt svåra och inte tror jag att matcherna mot mot Färöarna eller Luxemburg gjorde beslutet enklare för förbundskaptenen.

Det var ju, som väntat, inga värdemätare överhuvudtaget. Det hade så klart Axnér och landslagsledningen koll på sedan tidigare, men det här var ju både första och sista chansen den här säsongen att samla spelarna innan uppladdningen inför VM.

Vilka spelare kommer att tas ut? På målvaktssidan är fyra målvakter aktuella: Johanna Bundsen, Evelina Eriksson, Irma Schjött och den till senaste samlingen petade Jessica Ryde. Där ska en bort. På vänstersex är det redan klart med Olivia Mellegård och Elin Hansson, det är jag helt övertygad om. Mittsex? Det känns lika givet med Anna Lagerquist, Linn Blohm och Olivia Löfqvist. Högersex likaså med Nathalie Hagman och Mathilda Lundström (som är en favoritspelare hos Axnér).

På nio meter är det lite mer intressant. Jamina Roberts, Tyra Axnér, Jenny Carlson, Emma Lindqvist, Kristin Thorleifsdóttir och Nina Dano är givna. Men två spelare till ska tas ut. Det skulle förvåna mig något enormt om inte Nina Koppang togs ut. Det lämnar en plats. Blir det rutin i Carin Strömberg eller blir det en spelare som är lite mer för framtiden i Daniela de Jong? Jag tror på den senare.