USM: Så spelas steg 2 för F14

Foto: Bildbyrån

Den nya spelmodellen i ungdoms-SM gör att alla lagen i den yngsta åldersklassen följer med länge in i turneringen. Dessutom borgar upplägget i steg 2 för tajtare matcher 28 till 29 november.

Svenskhandboll.se presenterar lottningen efter en given mall. Alla lag som slutade etta eller tvåa i sina grupper under den första tävlingshelgen drabbar samman, likaså lagen med placeringar från tre till fem.

Flera möjligheter återstår innan finalplatserna ska fördelas, med framtidsperspektiv gäller det dock att hålla sig i toppen för att ha chansen.

– -För de som har siktet inställt på spel i Uppsala kan jag förenklat förklara det så här: de åtta främsta från alla tio steg 2-grupper kommer att ha en fortsatt möjlighet att ta sig till finalspelet, säger tävlingschef Adam Engström till svenskhandboll.se.

Lottningen i sin helhet:
Grupp 1A
Huddinge HK 1
Enköpings HF
Tyresö Handboll 2
Grupp 1B
Gustavsbergs IF
HK Vassunda IF
Hammarby IF HF
Grupp 1C
Nordmalings HF*
Arbrå HK Vit
Djurgårdshof IK
Grupp 1D
Sävar IK
Bodens BK HF
Gökstens BK 2
Grupp 2A
AIK
Alfta GIF Handboll
Lillpite IF
Grupp 2B
Skuru IK 1
Årsta AIK HF 1
RP IF Linköping
Grupp 2C
Rimbo HK Roslagen*
Uppsala HK 2
Nås IF
Ludvika HF 2
Grupp 2D
Vallentuna HK
Norrköpings KvIK
Arbrå HK Blå
Kiruna HK
Grupp 3A
Skånela IF*
Åkersberga HK
Mantorps IF HF
Grupp 3B
Sannadals SK
IFK Tumba
Strömnäs GIF HK
Grupp 3C
Stockholmspolisens IF HF
IFK Rättvik
Sundsvall HK
Grupp 3D
Haninge HK
GT Söder HK
Härnösands HK 1
Grupp 4A
Spånga HK*
Eskilstuna Guif IF
Borlänge HK
Grupp 4B
Skuru IK 2
Årsta AIK HF 2
VästeråsIrsta HF
Grupp 4C
IK Bolton
Falu HK
Strands IF
Grupp 4D
Vadstena HF
Ludvika HF 1
Kramfors-Alliansen
Grupp 4E
Huddinge HK 2
IFK Strängnäs
Sikeå SK
Grupp 5A
Gökstens BK 1
Uppsala HK 1
Tyresö Handboll
Grupp 5B
Lidingö SK
IF Hallby HK
KFUM Kalmar HK
Grupp 5C
LIF Lindesberg*
IFK Hammarö
Vetlanda HF
Grupp 5D
IF Hellton Karlstad
NAIS HF
Hammarby IF HF 2
IFK Nyköping
Grupp 6A
Alingsås HK
Stenungsunds HK
HK Aranäs blå
Grupp 6B
Skövde HF
KFUM Trollhättan IA
IFK Malmö HF Gul
Grupp 6C
Skåre HK
Torslanda HK blå
Lysekils HK
Grupp 6D
Örebro SK HK Dam*
Torsby IF
Strömstad HK Svart
HK Höfers
Grupp 7A
IK Sävehof 1
Kärra HF
Stavstens HK U
Grupp 7B
Önnereds HK
Kungälvs HK
HK Lidköping
Grupp 7C
Kvibergs HK
Tibro HK 2
Lugi HF 2
Grupp 7D
IK Baltichov*
IFK Åmål
Ystads IF HF
KFUM Lundagård 1
Grupp 8A
GF Kroppskultur
HK Ankaret
Ljunghusens HK
Grupp 8B
BK Heid
KFUM Lundagård 2
Tingsryds HK
Grupp 8C
Backa HK
Halmstad HF 2
Åhus Handboll
Grupp 8D
HP Warta*
HK Varberg
Höörs HK H 65
HK Malmö
Grupp 9A
Halmstad HF 1
Lugi HF 1
Lödde Vikings HK
Grupp 9B
IK Sävehof 2
Torslanda HK vit
Eslövs IK
Grupp 9C
Skara HF*
Särökometernas HK
Växjö HF
Grupp 9D
Falköpings AIK
HK Vinslövs HK
KFI Karlskrona HB
Grupp 10A
IFK Malmö HF Vit
OV Helsingborg HK
Torslanda HK
Grupp 10B
Kristianstad HK
HK Aranäs vit
IFK Bankeryd
Grupp 10C
IFK Kristianstad*
Ronneby HK
Västerviks HF
Grupp 10D
Tollarps IF
Sävsjö HK IK
Sävehof 3
* Arrangörsförening

Länk: F14-klassens steg 2-grupper klara