USM: Så spelas Steg 1 för F16 i helgen

Foto: Mathilda Ahlberg, Bildbyrån.

Imorgon drar årets USM-säsong igång för F16. Sammanlagt ska 26 grupper spela under helgen som kommer, där de två lag som placerar sig överst efter helgens matcher direktkvalificerar sig till Steg 3 som spelas 23-25 januari. Resterande lag går vidare till Steg 2 som arrangeras 12-13 december. 

Nedan följer samtliga grupper i F16. De lag som är fetstilsmarkerade är arrangörer av gruppen.

Grupp 1
Bodens BK HF
Lidingö SK
RP IF Linköping Vit
Sundsvall HK

Grupp 2
Sikeå SK
AIK 2
Borlänge HK
Härnösands HK 2
Sollentuna HK 2

Grupp 3
Härnösands HK 1
Vallentuna HK
LIF Lindesberg

Grupp 4
Ludvika HF
Fjärdhundra SK
Huddinge HK 2
Skogås HK
Strands IF

Grupp 5
Enköpings HF
Gustavsbergs IF HK
Kumla HF
Nacka HK
Skånela IF

Grupp 6
Uppsala HK 1
RP IF Linköping Röd
Skå IK
Vassunda IF
Åkersberga HK

Grupp 7
Kungsängens SK
HK Silwing/Troja
Kiruna HK
Ljungsbro HF

Grupp 8
Täby HBK
Eskilstuna Guif IF 1
Huddinge HK 1
Norrfjärdens IF

Grupp 9
Tyresö Handboll
AIK 1
Falu HK
Uppsala HK 2
Vadstena HF

Grupp 10
Spånga HK
Eskilstuna Guif IF 2
Hammarby IF HF
Partille IF HK
Ramunder HK

Grupp 11
Norrköpings KvIK
IK Bolton
Stockholmspolisens IF HF
IK Sävehof 3
VästeråsIrsta HF

Grupp 12
Örebro SK HK Dam
IFK Bankeryd
Mölndals HF
Skövde HF
Sollentuna HK 1

Grupp 13
IF Hellton
HK Aranäs
Stenungsunds HK
Tibro HK

Grupp 14
KFUM Trollhättan IA
Backa HK 1
IFK Hammarö
Årsta AIK HF
Önnereds HK 2

Grupp 15
Alingsås HK
IK Lågan
Spårvägens HF
Särökometernas HK
Åhus Handboll

Grupp 16
Torslanda HK
HK Lidköping
Kävlinge HK
Önnereds HK 1

Grupp 17
IK Sävehof 1
H43 Lund HF 3
Redbergslids IK 1
Vetlanda HF

Grupp 18
Kärra HF
Eksjö BK
GF Kroppskultur
Lugi HF 2
Skåre HK

Grupp 19
IK Baltichov 2
HK Ankaret
HK Country
IFK Malmö HF
Kungälvs HK 1

Grupp 20
Halmstad HF
Backa HK 2
H43 Lund HF 2
IK Baltichov 1

Grupp 21
Anderstorps SK
BK Heid
H43 Lund HF 1
IFK Kristianstad
Redbergslids IK 2

Grupp 22
Mörrums GOIS HK
Borås HK 84
Eslövs IK
OV Helsingborg HK

Grupp 23
Lödde Vikings HK
HK Malmö
KFUM Kalmar HK
Skara HF

Grupp 24
Höörs HK H65
KFI Karlskrona HB
Kristianstad HK
Skövde HF Svart

Grupp 25
Ovesholms IF
Kristianstads HK 2
IF Hallby HK 2

Grupp 26
Ystads IF HF U
Falköpings AIK HK
IF Hallby HK 1
Kungälvs HK 2
Lugi HF 1

Källa: Svensk Handboll