USM: Inför Steg 4 – Grupp 3 HJ

Ungdoms-SM Steg 5 Herrjuniorer IK Sävehof-IFK Kristianstad (2015-04-17). Foto: Viktor Ljungström, www.viktorljungstrom.se

I Grupp 3 finner vi en av storfavoriterna till SM-guldet, Sävehof. På hemmaplan i Steg 4 tar de sig an Aranäs, Boden och IFK Ystad. Läs gärna vidare om lagen i bifogat matchprogram från Sävehof som Handbollskanalen tagit del av!

Spelschema:

Lördag:

13:00 IK Sävehof – Bodens BK HF
14:15 IFK Ystad HK – HK Aranäs
17:15 IFK Ystad HK – IK Sävehof
18:30 HK Aranäs – Bodens BK HF

Söndag:

10:30 Bodens BK HF – IFK Ystad HK
11:45 IK Sävehof – HK Aranäs

Samtliga matcher spelas i Partillebohallen

Här hittar ni matchprogrammet för helgen:

160213_herrjuniorer_usm_partillebohallen

IK Sävehof

Vägen till Steg 4

Steg 1:
Sävehof – Ankaret 31-19
Sävehof – Lågan 44-6
Sävehof – Spånga 40-8
Sävehof – Örebro 38-16

Steg 3:
Sävehof – Lidingö 35-16
Sävehof – Brännan 27-17
Sävehof – Huddinge 31-24

Följande spelare har representerat Sävehof i USM:

Målvakter:
1 Anton Hagvall
12 Anton Ekroth
16 Karl Montalvo

Utespelare:
2 Jonathan Hummelgård
2 Emil Kjellberg
3 Samuel Lindberg
4 David Wighall
5 Samuel Strömberg
7 Emil Lennartsson
8 Oskar Sunnefeldt
9 Peter Runneberger
10 Gzim Salihi
11 David Sandberg
13 Lowe Dahlqvist
13, 17 August Wiger
14 Jonathan Wallin
15 Jonathan Lind
18 Jonathan Edvardsson
19 William Bogojevic
20 Kevin Johansson

HK Aranäs

Vägen till Steg 4

Steg 1:
Aranäs – Torslanda 33-20
Aranäs – Skara 28-19
Aranäs – H65 Höör 36-15
Aranäs – Ystads IF 19-23

Steg 3:
Aranäs – Kroppskultur 28-17
Aranäs – Karlskrona 24-15
Aranäs – Ankaret 25-16

Följande spelare har representerat Aranäs i USM:

Målvakter:
12 Simon Ongeri
16 Marcus Lönnberg

Utespelare:
23 Vincent Gustafsson
24 Oliver Jacobsson
25 Lukas Larsson
27 Johan Wallin
28 Sebastian Åhman
29 Oscar Schultze
30 Victor Wildar
34 Gustav Bergendahl
35 Rasmus Berndtsson
36 Kevin Rosén
38 Max Santos
39 Oliver Schyum
42 Ludvig Isegren

Bodens BK HF

Vägen till Steg 4

Steg 1:
Boden – Brännan 26-18
Boden – Täby 35-17
Boden – Sollentuna 29-16
Boden – Skånela 28-24

Steg 3:
Boden – Skara 31-23
Boden – Nyköping 21-25
Boden – Bolton 15-26

Följande spelare har representerat Boden i USM:

Målvakter:
1 Tore Myhr
12 David Hjälte
16 Max Eliasson

Utespelare:
3 Oscar Karlsson
4 Samuel Sandsten
5 Carl Fagerman
6 Albin Nilsson
8 Nils Forsmark
10 Linus Wikström
13 Jonathan Grenholm
17 Joel Törnblom
18 Rasmus Nordqvist
20 Simon Nyström
22 Robin Omoike
23 Alexander Anglöw

IFK Ystad HK

Vägen till Steg 4

Steg 1:
Ystad – Nyköping 23-20
Ystad – Kroppskultur 24-18
Ystad – Halmstad HF 24-19

Steg 3:
Ystad – Kungälv 27-26
Ystad – Skogås 26-21
Ystad – Borås 16-20
Ystad – Torslanda 17-17

Följande spelare har representerat IFK Ystad i USM:

Målvakter:
Anders Larsson

Utespelare:
Pontus Allbäck
Viktor Anderberg
Robin Averfalk
Omar Cutuna
Axel Dahlberg
Albert Fjellström
Ludvig Holm
Sebastian Johansson
Fredrik Liljedahl
Jacob Orswall
Anton Persson
Lukas Persson
Fabian Tedelid