Här är uttagningen till Riksläger 1 för flickor och pojkar födda 08

Bild: Svenska Handbollförbundet.

Uttagningarna till Svenska Handbollförbundets Riksläger 1 för spelare födda 2008 är klara. Rikslägret genomförs den 4–7 april i Nyköping.

Här är de uttagna spelarna till Riksläger 1 för pojkar och flickor födda 2008:
Källa: Svenskhandboll.se

Flickor 08:

Målvakter:
Emma Jämtfalk, OV Helsingborg
Lisia Johnsson, Kärra HF
Julia Ervallius, IFK Tumba HK
Elina Martinsson, IK Sävehof
Hilda Karlsson, Lugi HF
Tintin Almqvist, Kärra HF
Erica Andrew, Huddinge HK
Anna Garcia Haggren, Härnösands HK
Ida Önnheim, IK Sävehof

V6:
Elin Holmstedt, Skånela IF
Hedvig Ottehall, Kungälvs HK
Amélie Lindberg, IK Sävehof
Stina Prtenjaca Juneståhl, Kärra HF
Isabella Åström, IFK Tumba HK
Elin Lindberg, Ystads IF
Tindra Niemelä, IK Lågan
Hilda Almqvist Lemser, IK Sävehof
Svea Fröberg, Kristianstad HK

M6:
Clara Lund, OV Helsingborg
Nora Linder, IFK Tumba HK
Molly Bergenkling, Kungälvs HK
Svea Blixman, Kungälvs HK
Noelle Ekroth, Hammarby IF HF
Aisa Jammeh, Habo HK
Vera Lennervald, H65 Höör
Victoria Karadag, Skövde HF
Molly De Re, Hammarby IF HF

H6:
Elly Bergendahl, GT Söder HK
Smila Berg, Falu HK
Mia Palvara, OV Helsingborg
Isabella Herlitz, Skuru IK
Stina Ericsson, Kärra HF
Philippa Rastborg, HK Aranäs
Karla Nilsby, Lugi HF
Timea Järlfors, HK Ankaret
Linnea Stensvik, Skånela IF

9M:
Alva Ahlgren, Årsta AIK HF
Majken Månsson, Lödde Vikings HK
Alva Jönsson, Habo HK
Jolin Johansson, IF Hellton
Irma Wong, Lödde Vikings HK
Lisa Elmblad, IFK Tumba HK
Maja Ström, Kärra HF
Liv Clefberg, Skånela IF
Evelina Davoust, IFK Tumba HK
Moa Essentals, Gökstens BK
Hanne Högquist, IFK Tumba HK
Salma Sax Loman, Täby HBK
Tilli Hjalmarsson, IFK Malmö
Emelie Ejdeblad, Habo HK
Nora Alm, H43 Lund
Olivia Rosenqvist, Backa HK
Tilde Lundmark, Årsta AIK HF
Elin Stomberg, Skuru IK
Vilma Mustonen, IK Sävehof
Tuva Schmeidinger, Kärra HF
Elsa Bergkvist, HK Aranäs

H9:
Nora Cederkvarn, Skövde HF
Molly Kristensen, Kungälvs HK
Ebba Olsson, Lödde Vikings HK
Thea Lilja, HF Karlskrona
Lova Ekengren, Halmstad Handboll
Olivia Storm, Kärra HF
Linnea Bleckert, GF Kroppskultur
Siri Karlsson, HK Cliff
Wilda Öhman, Bodens BK HF

Pojkar 08:

Målvakter:
Harry Kulas, Önnereds HK
Dominic Brigerstrand, Önnereds HK
Adam Åkesson, IK Sävehof
Sixten Brolin, IFK Skövde
Oscar Rotsman, Skånela IF
Sam Laub Rydberg, Hammarby IF HF
Måns Kjell, Ljunghusens HK
Dexter Lindberg, RP IF Linköping
Albin Lindmark, Norrköpings HK
Simon Åkerlund, Tyresö Handboll

V6:
Max Blomberg, Önnereds HK
Sixten Martinsson, IK Sävehof
Elias Cambring, IFK Skövde
Ivan Rönnögård, Hammarby IF HF
Sebastian Källemyr, Täby HBK
Eddy Karlsson, Norrköpings HK
Alvar Emriksson, Torslanda HK
Carl Nilsson, Lugi HF
Erik Hansson, Vinslöv HK

H6:
Liam Magnusson, HK Bollebygd
Albin Wiklund, Redbergslids IK
Alvin Berg, Alingsås HK
Elias Borg, Årsta AIK HF
Noel Fuentes Silva, Tyresö Handboll
Hugo Karlsson, IK Sund
Ludwig Ahlgren, IFK Nyköping
Oskar Nykvist, Eskilstuna Guif
Vincent Persson, Ystads IF

M6:
Nils Wenåker, IK Sävehof
Ludvig Andersson, IK Sävehof
Anton Ekstam, Önnereds HK
Albin Wibäck, Lugi HF
Olle Carolander, Lugi HF
Charlie Auer, LIF Lindesberg
Emmet Broman, Lidingö SK
Arvid Alpman, Önnereds HK
Albert Eriksson, Ystads IF

9M:
Wilmer Frederiksen, IK Sävehof
Gustav Noaksson, IK Sävehof
Lukas Runge, Torslanda HK
Rasmus Bohlin, Önnereds HK
Hampus Andersson, IK Sävehof
Leo Tysk, Önnereds HK
Manu Estrada Hammarbäck, Önnereds HK
Alvar Rehnström, Hammarby IF HF
Oskar Westblad, Hammarby IF HF
Elliot Lundstad, Täby HBK
Malte Haglund, Skånela IF
Neo Brattnäs, Hammarby IF HF
Daniel Sandberg, Lödde Vikings HK
Filip Pastuhovic, HK Malmö
Hampus Nilsson, IFK Ystad
Abbe Jönsson, IK Sund
Månz Hansen, IFK Ystad
Gustav Mundt, Ystads IF
Vilmer Melin, IFK Nyköping
Gustav Ekström, Norrköpings HK
Leo Sjöstrand, Norrköpings HK
Malte Nilsson, Norrköpings HK
Albert Henriksson, Torslanda HK

H9:
Axel Eriksson, IK Sävehof
Viggo Möller Holmén, IK Sävehof
Gad Andersson, Ystads IF
Hannes Carlsson, Lugi HF
Noah Samuelsson, Borlänge HK
Albin Krantz, Lugi HF
Arvid Nordestedt Olander, Lödde VIkings HK
Hugo Olsson, IK Baltichov
Lucas Ehlin, HK Country
Gustav Wallén, Eskilstuna Guif

Länk: Uttagna spelare till vårens Riksläger