I september arrangeras Göteborg Cup för herr- och damseniorer. Nu har Särökometernas HK anmält sig och nu avslöjar de drömmotståndet.
Den 7-9 september spelas Göteborg Cup i klassiska Lundbystrand på Hisingen. I herrklassen har nu de första anmälningarna börjat ramla in i turneringen som riktar sig till lag i division 2 och nedåt som vill ha bra matcher inför seriestarten. Särökometerna var snabba att säkra en plats i Göteborg Cup och Jakob Johansson, duktig niometare i laget, förklarar varför.
– Göteborg Cup är för oss i Särökometerna en lokal cup vilken vi hoppas ska bli en bra uppladdning några veckor innan seriestarten. Med tanke på hur många lag som ryms i och runt Göteborg hoppas vi att det blir många goa fajter mot både lokala lag men det hade även varit spännande att möta lag vi vanligtvis inte möter i serien. Förra säsongen åkte vi till Borlänge på försäsongen men att nu spela en försäsongscup i Göteborg är praktiskt på många sätt.
Tillsammans med sina lagkamrater har han också funderat ut vilka lag som vore roliga att möta, nu när de får drömma om lag som inte spelar i deras egen division 3-serie.
– HK Skövde hade blivit en kamp utan dess like samt även ett derbymöte med Fjärås hade varit spännande.
Johansson är säker på vilket lag som skulle vinna Göteborg Cup om alla lag i landet från division 2 och nedåt skulle räknas med.
– HK Skövde utan tvekan. Möjligen även ett taggat Rosendals IK med RIK:s nya junisar.
En passning till IK Baltichov, Växjö HF, Trelleborgs HBK, HK Järnvägen, Skogås, Ljungsbro HF, Lidingö SK och andra topplag i division 2 runt om i landet?
Särökometerna spelade den gångna säsongen i division 3 västsvenska västra där de slutade på åttonde plats. Nästa säsong är målet att sluta topp 5 och med Göteborg Cup som förberedelse ska det inte vara omöjligt, även om serien är tuff.
Som den skyttesugna niometare han är avrundar Jakob Johansson också med ett givet svar om vad som är det bästa med handboll:
– Att det är så kul att göra mål.
Göteborg Cup
Cupkänsla, träningsmatcher och en weekend i Göteborg. Nu har anmälan öppnat till Göteborg Cup som erbjuder dam- och herrseniorer den perfekta säsongsstarten.
Göteborg Cup arrangerar en cup med seniorklass som spelas för division 1 och lägre på damsidan samt divison 2 och lägre på herrsidan. Cupen välkomnar också lag från Norge och Danmark där det är 2:a division för damer och 3:e division herrar som är motsvarande det svenska seriesystemet.
Alla matcher spelas i Lundbystrand, en arena med fem handbollsplaner under samma tak. En perfekt plats för en handbollsfest i september.
För mer information:
www.goteborgcup.com
Speldatum: 7-9 sep 2018
Sista anmälan: 10 aug 2018
Klasser
Dam- och herrseniorer
Damer div. 1 och lägre. Herrar div. 2 och lägre.
För Norge och Danmark gäller 2:a division och lägre för damer samt 3:e division och lägre för herrar.
Spel
Alla lag spelar mellan 4-7 matcher. Speltid 2×20 minuter.
Spelplats
Lundbystrand
Anders Carlssons gata 10
417 55 Göteborg
Priser
Finallagen får lagpris (A och B-slutspel) och individuella priser (A-slutspel).