Christoffer Ekmark på Skånesport är besviken på handbollsklubbarnas kommunikation. Han skickar helt enkelt ett gult kort till SHE-klubbarna.
Två händelser har fått Christoffer Ekmark på Skånesport att ryta till mot LUGI HF och Kristianstad HK. Han tycker att kommunikationen brister och att klubbarna inte tar tillvara på den potential som finns i en smart mediastrategi.
”Ändå var det en annan skånsk SHE-klubb som var överlägset sämst denna kväll.
För ungefär samtidigt släppte Kristianstad Handboll (informerade mig Bladets Robin Nilsson mig om…) att de hittat sin ersättare till målvakten Lucie Satrapova.
Hur KHK valde att gå ut med nyheten?
I ett ruttet Facebookinlägg.”
Så skriver Ekmark om hur Kristianstad HK annonserade att de värvat den tjeckiska landslagsmålvakten Petra Kudlackova. Det gick lokalmedia nästan förbi och hade inte Handbollskanalen varit först med att snappa upp nyheten hade den fortfarande kunnat vara okänd.
Ekmark igen:
”Klubbarna har byggt upp någonting fantastiskt rent sportsligt. Det läggs ner oändligt med ideella och betalda arbetstimmar samtidigt som sponsorer backar upp med miljontals kronor. Det satsas på Europacuper och ungdomars utvecklingsmöjligheter
Och så lallas det så här – i en av de enklaste delarna?”
Läs hela inlägget på Skånesports hemsida:
LÄNK: SHE-klubbarna måste ta mer ansvar
Uppdatering
Handbollskanalen bjuder in till lunch på SM-finaldagen den 10 maj i Göteborg. Vi kommer då passa på att erbjuda föreläsningar om sponsring och hur handbollen kan lyckas i sociala medier. Det blir en spännande timme där vi tillsammans med er vill ta kliv framåt och utveckla svensk handboll.
Läs mer: