Det blev tajt när Valur och IBV drabbade samman i final tre på Island. Huvudstadslaget kopplade grepp på nytt, Arnor Snær Oskarsson avgjorde i slutminuten till 31–30.
Valur hade högre effektivitet och tempo i första halvlek, utan att kunna rycka ifrån på allvar. Under matchens sista tio minuterna hade IBV istället ledningen med tre bollar, men fick ändå inte med sig segern till Västmannaöarna.
Björgvin Páll Gústavsson vann målvaktsmatchen över konkurrenterna i IBV och Valur kom ikapp med fyra minuter kvar.
Efter matchens sista mål jobbade IBV mot en kvittering och förlängning. Gästerna föll på stürmerfoul men fick ändå en hyfsad känsla om fortsättningen.
– Målet är att komma tillbaka hit, det är bara så, sade tränaren Erlingur Erlingsson till Morgunbladid.
IBV måste vinna match fyra i hemmahallen på lördag för att finalserien hela vägen. I annat fall vinner Valur sitt 24:e guld och försvarar titeln från 2021.
Valur–IBV 31–30 (17–17)
Valur leder med 2–1 i matcher.