ANNONS

Slutspelslagen klara i Superligan

I helgen gjorde Dinamo-Sinara upp med Luch Moskva, och i och med Sinarasegern säkrade Volgogradlaget den åttonde och sista slutspelsplatsen. 

Det var aldrig särskilt spännande i Volgograd. Dinamo tog kontrollen direkt och efter 30 spelade minuter hade man 17-6. Andra halvlek fortsatte sedan i samma stil och slutresultatet 38-16 kunde fastställas.

Hemmalagets Jekaterina Litvinova och Sofija Sinitsyna svarade för 9 mål vardera. Förlusten innebar att Luch Moskvas chans att nå slutspel gick upp i rök, medan Dinamo så klart gladdes åt att ha bärgat en kvartsfinalplats.

Desto jämnare var det i Stavropol där hemmalaget fick se sig besegrade av Zvezda (25-26). Samtidigt passade Majkop på att ta sin första seger (26-21) för säsongen och skickade ner Ufa-Alisa på sistaplatsen.

Vinnare av grundserien är dominanterna från Rostov-Don som har 19 raka segrar. Hur de andra lagen kommer placeras inbördes är ännu inte helt klart, men vi vet i alla fall vilka 8 lag som i april kommer göra upp i slutspelet.

Rostov-Don
Lada Togliatti
Kuban Krasnodar
Astrakhanochka
Zvezda Zvenigorod
Stavropol
Universitet Izhevsk
Dinamo-Sinara

ANNONS
ANNONS