Förra helgen var frisk försmak. Göteborg Cup står inför den stora anstormningen av aktivitet, mer än 5 000 ungdomsspelare anländer. – Man talar mycket om att idrottandet går ner. Det gör det säkert men här ser vi något annat, säger Lars Berntsson.
Timmarna före matcheldoradot har cupansvarige Berntsson få lugna stunder.
Längst fram i en turnerings-rutinerad organisation som ska underlätta alla led i upplevelsen för de många gästerna.
– Det känns ganska bra just nu. Vi har många med och de gör ett fantastiskt jobb. Hela föreningen (Önnereds HK) ställer upp och vet vad som ska göras, konstaterar han med sikte på fredagsstarten sen eftermiddag som tar många hallar i anspråk.
– Totalt 28 planer, bland annat i Prioritet Serneke Arena där de yngsta klasserna spelar på konstgräset. Annars finns vi i ÖHK-hallen, Valhalla och i RIK:s och Heids hallar där de hjälper oss.
Hur stor är cupen?
– Nästan 400 lag och åtminstone 5 000 spelare och ledare, förutom föräldrar och medresenärer.
– Fredagen är den mest hektiska dagen med alla som ska komma på plats, trafik och domare. När det väl är igång brukar det flyta på, fortsätter Berntson.
Ni var igång redan förra helgen (elit och juniorer)?
– Vi brukar alltid säga att den första helgen är lite uppvärmning, ler han.
Många Göteborgslag är med, men också långväga gäster?
– En hel del norska lag är här, vi har representation från danmark även om det egentligen bara blev ett lag det här året. Sedan har vi mycket lag från Skåne, IFK Kristianstad är här med hela sig ungdomssektion.
Hur känns storleken på Göteborg Cup, vill ni växa er större?
– Nej, vi känner att vi vill erbjuda lagen som kommer något sånär centralt spelande och boende. Blir vi inte större så vill vi bli bättre och härbärgera alla på bästa sätt, säger Berntson som lagt vikt på tid och rum i planeringen.
– Vi vill få till ett bra spelprogram. Kommer en förening med till exempel två lag ska de ha möjlighet att se på varandra i gruppspelet, spela i samma hall. Det gäller också för våra engagerade föräldrar, den åldersgruppens matcher lägger vi alltid i hallen där de jobbar så att de slipper åka från ena sidan av staden till den andra.
Och nu väntar en helg av intensiv aktivitet?
– Det är fantastiskt roligt att vara mitt uppe i det. Man talar mycket om att idrottandet går ner. Det gör det säkert men här ser vi något annat. Över 5 000 ungdomar och alla som är engagerade en hel helg, det är fantastiskt roligt att se.
