Victor Skillhammars Norge-succé fortsätter – trea i skytteligan

Victor Skillhammar. Foto (arkiv): Hans Petter Wille

Victor Skillhammar, 28, fortsätter att ösa in mål i Norge för sitt Halden. Niometersspelaren är en stor anledning till att klubben ligger fyra i Grundigligaen och är på väg till slutspel. 

Förra året skrev Skillhammar på ett nytt tvåårskontrakt med sin norska klubb Halden Topphåndball. Förutom att agera handbollsspelare anställdes svensken även som rekryteringsansvarig i föreningen, rapporterade HA-Halden.no.

Eskilstunasonen har tidigare representerat Guif, Hallby, CaperioTumba och norska Runar innan han flyttade till Halden 2015 med sin fru Sofia Wiberg – som tidigare också spelade i Halden.

Statistik från Handball.no

1Sundal, Emil MidtbøBækkelaget Håndball Elite20163137268,1
2Ilic, StefanFalk Horten20158115437,9
3Skillhammar, Victor JanHalden Topphåndball2012512506,2
4Gulliksen, Kevin MaagerøElverum2011511505,8
5Hvidsten, Iben RenéFyllingenBergen2011311305,7
6Paulsen, SondreØIF Arendal Elite2011277355,6
7Nilsen-Nygaard, William ArvidHalden Topphåndball2011291215,6
8Søndenå, MagnusHaslum HK2011083275,5
9Bilov-Olsen, TrymHalden Topphåndball2010987225,4
10Lunde, Tore AndreFyllingenBergen2010210205,1

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here