ANNONS

Tog VM-guld – nu värvad till storklubb

Ida Alstad lämnar sin norska klubb Byåsen och lånas ut till Györ i Ungern.

Det är i sviterna av VM där ungerska storlaget Györ fick både Anita Görbicz och Zsuzsanna Tomori som de nu agerar. Den norska landslagsspelaren Ida Alstad lånas nu ut från Byåsen till Györ.

Ida Alstad spelar som mittnia/vänsternia och är 30 år gammal. Hon är född och fostrad i Trondheim-klubben Byåsen men har även spelat i Team Tvis Holstebro och FC Midtjylland i Danmark. Genom norska landslaget har hon en grym medaljsamling med guld i OS, VM och EM.

Byåsen slutade på femte plats förra säsongen i norska damligan. De vann fyra guld på 80-talet och var i final i EHF Cupen 2007. Györ å sin sida har ett fantastiskt lag förutom ovannämnda skadade spelare. Vad sägs om Cornelia Nycke Grott, Eduarda Amorim, Heidi Løke och Kari Aalvik Grimsbø.