ANNONS

Christer Karlsson funderar över Sverigeflytt

Under fyra säsonger har Christer ”CK” Karlsson hunnit med att bli en engagerad profil i Fredrikstads BK. Kontraktet har förlängts i omgångar, slutet kan komma av familjära skäl.

I ett samtal med demokraten.no får Karlsson komma till tals om sina framtidsplaner. Till skillnad från förra säsongen då han meddelade avsikt att lämna FBK men sedan skrev på för ytterligare ett år säger tränaren varken eller.

– Jag brinner alltjämt för handboll och har fortsatt mycket att ge som tränare. Om Fredrikstad är platsen, får tiden utvisa, säger han till demokraten.no.

Karlsson kan helt givet komma närmare familjen om han bestämmer sig för att flytta hem. Varken ekonomi eller att han fått nog av att utveckla Fredrikstad från division ett-klubb till slutspelslag och Europa-äventyr ska finnas med när beslutet väl kommer.

Han medger dock att det finns konkreta anbud som drar från andra sidan ”svenskegrensen”.
– Ja, men jeg kan ikke säga från varifrån, säger han.

Länk: – Uvisst hva som vil skje

ANNONS
ANNONS