Riksläger: Uttagning pojkar 04 och 05

Foto: Bildbyrån

Uttagningen till Riksläger 3 och 4 för pojkar födda 2004 och 2005 har tillkännagivits, meddelar Svenska handbollsförbundet på hemsidan.

Riksläger 3 och 4 kommer att genomföras den 16–19 juni i Halmstad. Riksläger 4 för spelare födda 2005 kommer att genomföras den 6–9 augusti.

Pojkar 04 – Riksläger 4
MV:
Lukas Ribberström, HK Aranäs
Arvid Noren, IK Sävehof
Norton Birath Jonson, Alingsås HK
Emil Holmberg Schatzl, Alingsås HK

V6:
Noah Martinsson, IFK Kristianstad
Love Sundewall, HK Ankaret
Jakob Andersson, Kungsängens SK

H6:
Rasmus Lenzi, Önnereds HK
Isak Borg, IFK Skövde
Alfred Gustafsson, IFK Skövde

M6:
Marcus Björkman, Redbergslid IK
Rasmus Thomsen, Önnereds HK
Theodor Uliana Starck, HK Silwing/Troja
Simon Brodow, IFK Skövde

9M:
Alex Andersson, HK Silwing/Troja
Albin Hägglund Junler, Alingsås HK
Pelle Segertoft, Önnereda HK
Olle Gransten, Alingsås HK
Isak Hasanic Holmgren, Redbergslid IK
Emil Douglas, Alingsås HK
Ted Wetterbrandt, Lidingö SK
Jacob Gustavsson, IFK Skövde

H9:
Linus Gustavsson, IFK Skövde
Isaac Biel Nilsen, IFK Kristianstad
Jacob Lindström, HK Silwing/Troja

Pojkar 05 – Riksläger 3
MV:
Albin Lindblom, Enköping HF
Oskar Dahlin, Alingsås HK
Axel Winström, Redbergslid IK
Axel Lindberg, Åhus Handboll

V6:
Noah Larsson, Redbergslid IK
Don Svensson, Ystads IF
Rasmus Strömberg, IFK Tumba
Felix Montebovi, H43 Lund

H6:
Adrian Källhage, Önnereds HK
David Johansson, Redbergslid IK
Oskar Andreasson, Täby HBK
Arvid Uusvoog, IK Sävehof

M6:
Filip Melin, Önnereds HK
Noel Fagerlin, Redbergslid IK
Oscar Fredriksson, HK Aranäs

9M:
Arvid Boquist, Enköping HF
Noel Brattnäs, Hammarby IF HF
Axel Svensson, IFK Kristianstad
Jacob Hölting, Nilsson Ystads IF
Leon Sollerman, HK Aranäs Arvid Larsson HK Aranäs
Alvar Persson, Lödde Vikings
Xavier Mirindi, HK Silwing/Troja

H9:
August Svensson, HK Aranäs
Elias Lundstad, Önnereds HK
Elliot Eriksson, OV Helsingborg
Helmer Jönsson, Redbergslid IK

Länk: Pojkar 04 och 05 uttagna till Riksläger