Lista: 68 U19-herrar uttagna till träningsdagar

Sveriges Felix Möller och Elias Hall jublar under handbollsmatchen mellan Sverige och Schweiz i European Open den 1 juli 2019 i Göteborg. Foto: Daniel Stiller / Bildbyrån

I somras slutade det svenska U19-landslaget sjua i EM. I november väntar regionala träningsdagar dit förbundskapten Dennis Sandberg tagit ut 68 spelare.

Träningsdagarna kommer att hållas i Kristianstad, Alingsås respektive Märsta.

Truppen till Kristianstad:

Målvakter
Ebbe Håkansson, HK Malmö
Kasper Hall, Lugi HF
Elias Karlsson, Anderstorps SK

Vänstersex
Albin Leyman, IFK Kristianstad
Simon Lilja, Ystads IF
Sebastian Hall, Lugi HF

Mittsex
Herman Josefsson, IFK Kristianstad
Liam Norgren, Lugi HF
Calle Lindqvist, OV Helsingborg

Högersex
Oskar Andersson, Lödde Vikings HK
Liam Kjellman, IFK Kristianstad
Theodor Heier, Önnereds HK
Alexander Palmqvist, Önnereds HK

Vänsternio
Arvid Johansson, HK Malmö
Jonathan Engström, Ystads IF
Mikael Helmersson, SG Flensburg- Handewitt

Mittnio
Albert Månsson, OV Helsingborg
Fabian Nygren, Lugi HF
Edvin Persson, Ystads IF
Axel Janhall, Lugi HF

Högernio
Kasper Palmar, Ystad IF
Assar Kammenhed, Lugi HF
Liam Thulin, IFK Ystad

Truppen till Alingsås:

Målvakter
Oscar Sävinger, Redbergslid IK
Johan Bergström, Kungälvs HK
Mattias Wighall, IK Sävehof

Vänstersex
Julian Sjögren, HK Varberg
Ludvig Alexandersson, Redbergslid IK
Alexander Rydh, Anderstorps SK

Mittsex
Philip Karlefeldt, IK Sävehof
Johan Ericsson, HK Aranäs
Axel Skoog, HK Varberg

Högersex
Calle Hamberg, Redbergslid IK
Jacob Strömberg, Redbergslid IK
Malte Celander, IK Sävehof

Vänsternio
Petter Donaldsson, HK Aranäs
Lukas Rådberg, IK Sävehof
Oskar Lindqvist, HK Aranäs
William Elovsson, IFK Skövde

Mittnio
Adam Ljungkvist, IFK Skövde
Kelvin Roberts, IK Sävehof
Oskar Davidsson, HK Varberg
Noa Zubac, Kärra HF

Högernio
Marcus Lennernäs, IK Sävehof
Tobias Ljungmark, HK Aranäs
Joshua Mesias Wästerlund, Alingsås HK

Truppen till Märsta:

Målvakter
Marko Roganovic, Eskilstuna Guif
Jonathan Lindqvist, Rimbo HK Roslagen
Maximillian Werner, Skånela IF

Vänstersex
Linus Fröberg, Tyresö Handboll
Simon Lindberg, Hammarby IF
Filip Ericsson, VästeråsIrsta HF

Mittsex
Adam Jonsson, Hammarby IF
Måns Lagelius, VästeråsIrsta HF
Oliver Bergkvist, Tyresö Handboll
Jacob Magnusson, Hammarby IF

Högersex
Algot Hane, LIF Lindesberg
Noel Gustafsson, Eskilstuna Guif
Felix Wallberg, Hammarby IF

Högernio
Elias Hall, Eskilstuna Guif
Albin Eriksson, VästeråsIrsta HF
Marcus Holmlander, Tyresö Handboll

Mittnio
Robin Sanderhem, Hammarby IF
Olle Österhall, Eskilstuna Guif
Emilio Lahdo, Skånela IF
Joakim Lindhahl, HK Silwing/Troja

Vänsternio
Petter Söderlund, Tyresö Handboll
Jesper Forslund, Rimbo HK Roslagen

LÄNK: Regionala träningsdagar för U19-herrarna