Kinesiska Taipei vann dubbla guld i IHF Trophy

Kinesiska Taipei i vitt mot Thailand i blå. Foto: Asian Handball Federation

Det blev storslam för Kinesiska Taipei i IHF Trophy där de blev asiatiska mästare i både U18 och U20.

ANNONS

Den senaste veckan har det spelats massa handboll i Ubon Ratchathani, östra Thailand. Där har nämligen IHF Trophy Continental Phase avgjorts för Asien. Det har helt enkelt vaskats fram det bästa U18- och U20-landslaget i Asien bland de lite svagare nationerna.

Segrare i både klasserna blev Kinesiska Taipei (också kallat Taiwan). I U18-klassen körde de över hemmanationen Thailand med 43-23 i finalen medan U20-killarna fick slita mer. De vann där med knappa 35-34 mot Uzbekistan.

Kinesiska Taipei representerar nu alltså Asien i Intercontinental Phase där de olika kontinentalsegrarna möts i ett fint finalspel. Sedan tidigare är följande klara:

INTERCONTINENTAL TROPHY
Spelplats: Ej klart, eventuellt i Kosovo
Datum: Ej klart
Deltagande nationer
Afrika: Nigeria (U18), Nigeria (U20)
Europa: Kosovo (U18), Kosovo (U20)
Asien: Kinesiska Taipei (U18), Kinesiska Taipei (U20)
Syd- och centralamerika: Paraguay (U18), Paraguay (U20)
Nordamerika och Karibien: Avgörs 16-21 november i USA
Oceanien: Nya Zeeland (U18), Australien (U20)

Segraren i U20-klassen får en biljett till U21-VM 2019.

IHF Trophy 2018

EUROPA

Europe Zone
Spelplats: Pristina, Kosovo
Datum: 22-28 oktober 2018
Inbjudna nationer: Albanien, Armenien, Georgien, Storbritannien, Kosovo, Malta, Moldavien, Irland och Andorra
Deltagande nationer: Kosovo, Storbritannien, Moldavien, Albanien (U18), Irland (U20), Malta (U20), Georgien (U20)
Segrare U18: Kosovo
Segrare U20: Kosovo

AFRIKA

CAHB Africa: Zone II
Spelplats: Nouakchott, Mauretanien
Datum: 24-29 mars 2018
Inbjudna nationer: Kap Verde, Gambia, Guinea-Bissau, Guinea, Mali, Mauretanien, Senegal, Sierra Leone
Deltagande nationer: Kap Verde, Gambia, Guinea-Bissau, Guinea, Mali, Mauretanien, Senegal, Sierra Leone
Segrare U18: Guinea
Segrare U20: Senegal

CAHB Africa: Zone III
Spelplats: Niamey, Niger
Datum: 9-14 april 2018
Inbjudna nationer: Benin, Burundi, Elfenbenskusten, Ghana, Liberia, Nigeria, Niger, Togo
Deltagande nationer: Benin, Elfenbenskusten, Nigeria, Niger, Togo, Burkina Faso
Segrare U18: Nigeria
Segrare U20: Nigeria

CAHB Africa: Zone IV
Spelplats: Kongo-Kinshasa
Datum: 3-10 juni 2018 (inställt)
Kommentar: Endast Kongo-Kinshasa och Kamerun anmälde sig så turneringen ställdes in och de båda kvalificerade sig till det afrikanska slutspelet.

CAHB Africa: Zone V
Spelplats: Kampala, Uganda
Datum: 14-20 maj 2018
Inbjudna nationer: Burundi, Djibouti, Etiopien, Kenya, Rwanda, Somalia, Sydsudan, Sudan, Tanzania, Uganda
Segrare U18: Kenya
Segrare U20: Rwanda

CAHB Africa: Zone VI
Spelplats: Lusaka, Zambia
Datum: 24-28 april 2018
Inbjudna nationer: Botswana, Lesotho, Malawi, Mozambique, Namibia, Swaziland, Zambia, Zimbabwe, Madagaskar, Seychellerna
Deltagande nationer: Lesotho, Malawi, Sydafrika, Swaziland, Zambia, Zimbabwe, Madagaskar, Seychellerna
Segrare U18: Zambia
Segrare U20: Madagaskar

CAHB Africa: Zone VII
Spelplats: Antananarivo, Madagaskar
Datum: 28-31 mars 2018
Inbjudna nationer: Komorerna, Madagaskar, Mauritius, Seychellerna
Resultat: Ställdes in då Komorerna och Mauritius ej ställer upp. Madagaskar och Seychellerna flyttas till Zone VI i Lusaka, Zambia.

Continental Phase Africa
Spelplats: Kigali, Rwanda
Datum: 8-12 augusti 2018
Deltagande nationer
U18: Guinea, Nigeria, Zambia, Kenya, DR Kongo, Kamerun
U20: Senegal, Nigeria, Madagaskar, Rwanda, DR Kongo, Kamerun
Segrare U18: Nigeria
Segrare U20: Nigeria

ASIEN

AHF Asia: Zone II (South and Central Asia)
Spelplats: Faisalabad, Pakistan
Datum: 10-15 mars 2018
Inbjudna nationer: Afghanistan, Bangladesh, Indien, Nepal, Maldiverna, Sri Lanka, Jemen, Pakistan
Segrare U18: Indien
Segrare U20: Indien

AHF Asia: Zone III (Central Asia)
Spelplats: Almaty, Kazakstan
Datum: 23-27 juni 2018
Inbjudna nationer: Kazakstan, Uzbekistan, Kyrgyzstan, Tadzjikistan, Turkmenistan
Segrare U18: Uzbekistan
Segrare U20: Kazakstan

Asia Zone IA (East and South East Asia)
Spelplats: Hong Kong
Datum: 28 juni-2 juli 2018
Inbjudna nationer: Hong Kong, Macau, Mongoliet, Nordkorea, Kinesiska Taipei, Vietnam
Segrare U18: Kinesiska Taipei
Segrare U20: Kinesiska Taipei

AHF Asia: Zone IB (East and South East Asia)
Spelplats: Shah Alam Selangor, Malaysia
Datum: 17-21 april 2018
Inbjudna nationer: Brunei, Kambodja, Laos, Indonesien, Malaysia, Filippinerna, Singapore, Thailand
Deltagande nationer: Indonesien, Malaysia, Filippinerna, Thailand, Singapore
Segrare U18: Thailand
Segrare U20: Thailand

Continental Phase Asia
Spelplats: Ubon Ratchathani, Thailand
Datum: 5-9 november 2018
Deltagande nationer
U18: Indien, Thailand, Taiwan, Uzbekistan
U20: Indien, Thailand, Taiwan, Kazakstan

AMERIKA

North American & Caribbean Zone
Spelplats: West Dundee, USA
Datum: 8-12 maj 2018
Inbjudna nationer: Barbados, Kanada, Dominikanska Republiken, Haiti, Martinique, USA
Segrare U18: Kanada (North America) och Martinique (Caribbean)
Segrare U20: USA (North America) och Martinique (Caribbean)

North American & Caribbean Zone II
Spelplats: Mexico City, Mexiko
Datum: 26-30 september 2018
Inbjudna nationer: Mexiko, Guadeloupe, Puerto Rico
Segrare U18: Mexiko
Segrare U20: Guadeloupe

IHF Trophy Central American Zone
Spelplats:
 Tegucigalpa, Honduras
Datum: 26-30 juni 2018
Inbjudna nationer: Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua och Panama
Segrare U18: Guatemala
Segrare U20: Guatemala

South American Zone
Spelplats: Sucre, Bolivia
Datum: 10-14 juli 2018
Inbjudna nationer: Bolivia, Peru, Ecuador, Venezuela, Colombia, Paraguay, Franska Guyana
Deltagande lag: Bolivia, Peru, Paraguay, Ecuador
Segrare U18: Paraguay
Segrare U20: Paraguay

Continental Phase North American & Caribbean
Spelplats: West Dundee, USA
Datum: 16-21 november 2018
Deltagande nationer
U18: Kanada, Martinique, Mexiko
U20: USA, Martinique, Guadeloupe

Continental Phase South and Central America
Spelplats: Asuncion, Paraguay
Datum: 31 oktober-4 november 2018
Deltagande nationer
U18: Costa Rica, Guatemala, Paraguay, Peru
U20: Costa Rica, Guatemala, Paraguay, Peru
Segrare U18: Paraguay
Segrare U20: Paraguay

OCEANIEN

OCHF Oceania
Spelplats: Nouméa, Nya Kaledonien
Datum: 11-15 juni 2018
Inbjudna nationer: Amerikanska Samoa, Australien, Cooköarna, Fiji, Nya Kaledonien, Nya Zeeland, Papua Nya Guinea, Tahiti
Deltagande nationer: Australien, Cooköarna, Fiji, Nya Kaledonien, Nya Zeeland, Papua Nya Guinea, Tahiti
Segrare U18: Nya Zeeland
Segrare U20: Australien

INTERCONTINENTAL TROPHY
Spelplats: Ej klart, eventuellt i Kosovo
Datum: Ej klart
Deltagande nationer
Afrika: Nigeria (U18), Nigeria (U20)
Europa: Kosovo (U18), Kosovo (U20)
Asien: Kinesiska Taipei (U18), Kinesiska Taipei (U20)
Syd- och Centralamerika: Paraguay (U18), Paraguay (U20)
Nordamerika och Karibien: Avgörs 16-21 november i USA
Oceanien: Nya Zeeland (U18), Australien (U20)

ANNONS
Annonslänk: Kampen om SM-guldet har börjat - följ dramat på C More Mycket Sport.
ANNONS
ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here