ANNONS

Ungerns styrkebesked inför VM – tog revansch på Danmark

Sveriges gruppmotståndare Ungern skickade iväg varningssignaler till blågult inför VM. Igår besegrade ungrarna värdnationen och favoriterna Danmark i Odense med 28-25 (16-8). Ett extra starkt resultat med tanke på att laget förlorade med 14 bollar mot danskarna i torsdags.

Det blev två olika returmatcher för Sverige och Danmark igår, eller för Ryssland och Ungern. Sverige som vann med elva bollar mot Ryssland i det första mötet spelade sen lika i det andra. Danmark vann sitt första möte med Ungern med 14 mål och förlorade igår med tre. Så det ser ut att berg-och dalbana-bygga upp inför en spännande åktur i VM 2019.

Det ungerska laget kom till Odense inför de 3524 åskådarna i arenan med rejäl revanschlusta. Och det gav utslag. Ungern tog initiativet från start och i mitten av första halvlek hade man dragit iväg till ledning 10-5.

Ofta var det niometerslinan i Ungern som hotade danskarna med mittnian Mate Lekai, högernian Zsolt Balogh och gamle Kristianstad-vänsternian Iman Jamali.  Danmark hittade inte riktigt spelet i den första halvleken, som Ungern vann med klara 16-8.

Värdnationen fick mer ordning på matchen i den andra halvleken men kom aldrig riktigt nära, och då utsågs ändå målvakten Jannick Green lagets bäste spelare. Ungern tappade den stora ledningen från 16-8 till 23-17 och sen till slutresultatet 28-25, men lika glada var laget nog för det som kan ta med sig en fin energiboost till turneringen.

En gladare dansk var däremot Mikkel Hansen som blev pappa till en pojke, Eddie Max, i lördags. Återstår att se vad hans återkomst får för effekt på det danska spelet i VM-premiären mot Chile på torsdag.

ANNONS
ANNONS