I dag börjar huvudrundan och under några dagar framöver spelas det tre VM-matcher efter varandra med start 15:30. Sverige tar sig an ett fysiskt Ungern i en match som blir ett spännande test för de svenska spelarna. Matchen börjar klockan 20:30.
I huvudrundan drar grupp 1 och grupp 2 i gång och det blir fullt med handboll från 15:30. I Sveriges grupp spelas tre matcher. Först ska Brasilien försöka stå emot Portugal och på så vis eventuellt hjälpa Sverige till kvartsfinal och förhoppingsvis en gruppseger. För det lär behövas för att slippa Danmark i kvarten – om nu inte Egypten överraskar när de lagen ställs emot varandra senare i veckan.
Kap Verde har samma uppgift mot Island och 20:30 är det dags för Sverige att springa in på Scandinavium och möta Ungern. Det lär bli ett snäpp uppåt i kvalitet på motståndet jämfört med gruppspelet.
VM – första omgången i huvudrundan:
15:30 Chile–Saudiarabien
15:30 Iran–Slovenien
15:30 Portugal–Brasilien
18:00 Uruguay–Sydkorea
18:00 Frankrike–Montenegro
18:00 Kap Verde–Island
20:30 Spanien–Polen
20:30 Sverige–Ungern
Matcherna sänds på Viaplay
Herrallsvenskan
18:30 HF Karlskrona–HK Varberg
Matchen sänds i Solidsport
