ANNONS

Regerande mästaren Spanien fick kämpa mot Tjeckien

Det var första kampen i grupp E som spelades, Spanien som är regerande mästare mötte ett på förhand lite svagare Tjeckien. Tjeckien började matchen med mer energi och vilja och Spaniens anfallsspel sviktade i stora delar av matchen, men tillslut redde Spanien ut det hela och vann med två mål.

Första halvleken startade lite travande, Spanien som missade alldeles för mycket, med slarviga avslut och dålig skärpa kunde Tjeckien föra matchen. Efter cirka 15 minuter började Spanien hitta tillbaka till grunderna och visade att de har en del kvalité när det väl klaffar. I matchens första halvlek var det dock inte anfallsspelet som var i fokus utan målvaktsspelet.

Med mästerskapets på förhand bästa målvaktspar i Spanien fick Gonzalo Pérez de Vargas starta, och han gjorde ingen besviken förutom motståndarna. Första tio minuterna var det dock en annan målvakt som visade upp sig, nämligen den tjeckiska målvakten Tomas Mrkva. Målvakten som tidigare blivit klar för toppklubben Kiel visade tidigt upp varför just han blivit värvad. Den 32-årige målvakten stoppade i princip allt under de första tio minuterna. Pérez de Vargas tog sedan över showen och gjorde flertalet spektakulära räddningar som gjorde att Spanien kunde gå ifrån till en ledning med 14–11.

Tjeckiens målvakt startade även andra halvlek med att stänga butiken, den ena räddningen efter den andra gjorde att det blev lite mer spänning i matchen. Med ett mer energiskt Tjeckien och slarvigt anfallsspel från spanjorerna blev de tight inför sista tio. Tjeckien som drabbades av flertalet utvisningar på samma gång överlevde dock detta och kunde därefter fortsätta jaga och få utdelning på bra försvarsspel och anfallsspel likaså. De sista tio minuterna svajade åt båda håll, Spanien som förstod stundens allvar började öka någon procent medan Tjeckien fick lite nerver och gjorde en del tekniska fel. Spanien drog ifrån sista minuterna och tog hem segern med slutresultatet 28–26.

Prestationen:

Matchen som på förhand skulle vara en lätt match för Spanien, dock fick man stöta på patrull från hela det tjeckiska laget. Spanien som inte visade upp storform, man visade ändå att målvaktsspelet satt där men i övrigt finns det mer att önska för spanjorerna. Tjeckien med en bra insats överlag, ett otroligt målvaktspel och bra kämpaglöd kan ge mersmak inför fortsättningen.

Spaniens nästa match är på lördag där Sverige står som motståndare. Matchen spelas klockan 20:30 och sänds på TV6 och Viaplay. Tjeckien möter Bosnien & Hercegovina på lördag likaså, matchen spelas kl 18:00 och sänds även den på TV6 och Viaplay.

ANNONS
ANNONS