För drygt åtta år sedan tog Christian Berge över som förbundskapten för Norges herrlandslag. Efter det har landslaget haft sin mest framgångsrika period någonsin – men nu har Berge bestämt sig för att istället bli klubblagstränare, det skriver norska handbollförbundet (NHF) på sin hemsida.
– Saknaden är stor efter att stå på golvet varje dag med ett lag. Känslan har vuxit sig starkare den senaste tiden och jag behöver det dagliga arbetet för att bli skarpare. Därför har jag informerat NHF om att tiden är inne för mig att bli klubblagstränare igen, säger Berge till hemsidan.
Det har pågått diskussioner en längre tid då det knappast varit en hemlighet att Berge velat bli klubblagstränare. NHF har inte haft någon större vilja att släppa Berge, men nu verkar parterna ha kommit överens.
– Vi har respekt för att Christian önskar det här. Samtidigt känner vi att våra förbundskaptener inte kan ha ett annat jobb samtidigt inom topphandbollen, säger förbundschefen Kåre Geir Lio.
Sista uppdraget för Berge i landslaget blir Golden League-turneringen i Danmark i mitten av mars. Efter det är det fritt fram för Berge att ta ett nytt lag, där det har spekulerats massor om Kolstad.
Nu är frågan vem som tar över efter Berge. Namn som kan vara aktuella är IFK Kristianstads Jonas Wille (som var assisterande förbundskapten till Berge under EM), IK Sävehofs Michael Apelgren (tidigare succétränare i Elverum) eller varför inte Börge Lund som gör stor succé med Elverum.
