Handbollskanalen presenterar de olika nationerna inför handbollsturneringen i OS 2016 i Rio de Janeiro. Här har ni allt ni behöver veta om Tunisien.
Tunisien
Flest landskamper i historien: Anouar Ayed (278)
Flest mål i historien: Wissem Hmam (757)
Tidigare OS: 3 stycken
Kvalificerade sig till OS 2016: Kom tvåa i kvalgrupp efter Polen men före Makedonien och Chile.
Meriter:
9 guld i Afrikanska Mästerskapen
6 silver i Afrikanska Mästerskapen
7 brons i Afrikanska Mästerskapen
Förbundskapten: Hafedh Zouabi
Målvakter
Marouen Maggaiz, Espérance de Tunis
Makram Missaoui, Club Africain
V6
Aymen Toumi, HBC Nantes
Oussama Boughanmi, Tremblay-en-France
Oussama Hosni, Club Africain
M6
Issam Tej, El Jaish
Marouan Chouiref, Tremblay-en-France
H6
V9
Wael Jallouz, FC Barcelona
Mosbah Sanaï, El Jaish
M9
Mohamed Soussi, Club Africain
Sobhi Saïed, Étoile Sportive du Sahel
H9
Aymen Hammed, Espérance de Tunis
Amine Bannour, Club Africain
Reserv
Frånvaro
Kommentar
Det är lätt att underskatta Tunisien men där finns en del godbitar. Fråga bara Makedonien som enkelt skulle ta sig till OS men fick stryk och nu får spelarna köra försäsong istället för olympiska spel.
Den, bokstavligt talat, stora stjärnan är Wael Jallouz. Vänsternian spelar för FC Barcelona och ni som såg IFK Kristianstads matcher mot Barca i vintras kan inte ha missat den enorma skytten.
Jallouz drar ett tungt lass men är också perfekt kompletterad av en legendarisk mittsexa. Issam Tej har gjort flest mål genom tiderna för Tunisien och här gäller det att få bort bollen innan Tej suger in den.
Aymen Toumi och Oussama Boughanmi på vänstersex samt Aymen Hammed som spelar för Espérance de Tunis i inhemska ligan är också sevärda spelare.
Tunisien kommer inte ha med medaljerna att göra utan får kämpa om att ta sig till kvartsfinal. Det gäller att vinna mot Argentina och sedan skrälla för att ha chansen.
3 frågor
Kommer de lira nordafrikanskt aggressivt 3-3 bakåt?
Vad har Wael Jallouz i skostorlek?
De har ingen H6 annonserad i truppen, får någon av vänsterkanterna köra den klassiska fällkniven?
OS-premiär: Frankrike – Tunisien den 7 augusti kl 00.50 (natten till måndag, svensk tid)