ANNONS

Inför OS: Qatar

Handbollskanalen presenterar de olika nationerna inför handbollsturneringen i OS 2016 i Rio de Janeiro. Här har ni allt ni behöver veta om Qatar.

Qatar
Flest landskamper i historien: Ingen uppgift
Flest mål i historien: Ingen uppgift

Tidigare OS: Debutant
Kvalificerade sig till OS 2016: Vinnare av OS-kvalet i Asien.
Meriter:
1 VM-silver

2 guld i Asiatiska Mästerskapen
2 silver i Asiatiska Mästerskapen
2 brons i Asiatiska Mästerskapen

Förbundskapten: Valero Rivera López

Målvakter
Danijel Šarić, Al Qiyadah
Goran Stojanović, El Jaish

V6
Abdulrazzaq Murad, Al-Gharafa
Abdelrahman Abdalla, El Jaish

M6
Borja Vidal, Al Qiyadah
Bassel Al-Rayes, Al Rayyan

H6
Eldar Memišević, El Jaish
Nasreddine Megdich, Al Rayyan

V9
Rafael Capote, El Jaish
Bertrand Roiné, Al Ahli
Hassan Mabrouk, El Jaish
Ameen Zakkar, Al Rayyan

M9
Kamalaldin Mallash, El Jaish

H9
Žarko Marković, El Jaish

Reserv

Frånvaro

Kommentar
Handbollsvärldens mest ifrågasatta landslag åker till OS i Rio de Janeiro med ett mål: Guld. Frågan är hur långt det räcker för detta internationella gäng med stora plånböcker.

För ni kan väl historien om Qatars handbollslandslag? Enligt IHF:s regler är man tillåten att spela för en ny nation om man ej gjort någon landskamp för sin tidigare nation på 3 år. Denna regel maxar Qatar som ger en sorts pass till sina spelare och låter dem representera nationen i landslaget.

Det gör att Qatars lag består av duktiga handbollsspelare från både Balkan, Spanien, Kuba och liknade. Lirare som inte har särskilt mycket anknytning till Qatar mer än att de möjligen också spelar för en klubb i landet.

I VM 2015 gjorde projektet ett mycket starkt mästerskap. De gick hela vägen till final där de till slut fick stryk av Frankrike. Vägen dit var omsusad med upprörda motståndare (läs: Polen) som anklagade domare för att hjälpa hemmanationen vidare i turneringen.

Till OS 2016 kommer de med i princip oförändrat lag vilken innebär en världsmålvakt i Danijel Saric och ett skytte på ytternio av hög klass. Rafael Capote (ex-Kuba) och Žarko Marković (ex-Montenegro) har bra nyp i bössorna. Inne på linjen stångas 130 kg Borja Vidal (ex-Spanien) och på bänken coachar legenden Valero Rivera López

Ytterligare en styrka är att laget är otroligt samspelt. De lirar i den qatariska ligan och får mycket tid tillsammans med samlingar och fungerar nästa som ett klubblag. Belastningen är inte heller mördande som när lirare kommer nu till OS från Europa efter en säsong med Bundesliga, EM och Champions League.

Svagheten? Skrapar man på ytan finns inte jättemycket där bakom. Skulle man behöva rotera i laget eller att någon blir skadad försvagas Qatar ganska snabbt. De har heller inte fördel av hemmaplan denna gång, som i VM 2015.

3 frågor
På vilket språk håller Valero Rivera López time out?
Skjuter Rafael Capote hårdast i OS?
Luktar det guld?

OS-premiär: Kroatien – Qatar den 7 augusti kl 14.30 (svensk tid)

Previous article
Next article
ANNONS
ANNONS