ANNONS

Polen och Slovakien får VM-wild card

I december konkurrerar 32 länder i VM i Spanien. Inkvalade lag, arrangörsland och regerande mästare kompletteras av två wild card enligt IHF. Polen och Slovakien får nu boka biljetter till mästerskapet.

Det internationella förbundet förfogar alltid över ett wild card till det världsomspännande mästerskapet. I och med att Oceanien inte ställer upp med något lag under det stundande Asienkvalet kan IHF ty sig till reglementet och utser två extra lag, utöver den ordinarie vägen till VM.

Polen hade två starka turneringar med fjärde plats i VM 2013 och 2015. Efter generationsväxling fick man nöja sig som 17:e för fyra år sedan och det såg svårt ut efter förlusten mot Österrike i playoff i april.

Slovakien gör comeback i VM efter 26 års frånvaro. I kvalkampen var det egentligen aldrig nära mot Serbien, ungdomsstjärnan Barbora Lancz och lagkamraterna får en ny chans att mäta krafterna innan året är slut.

Hittills är 21 länder klara för VM-spel. Asien, Nordamerika plus Syd- och Centralamerika har platser kvar att fördela. Lottningen äger rum torsdag 12 augusti.

Länk: POLAND AND SLOVAKIA RECEIVE 25TH IHF WOMEN’S WORLD CHAMPIONSHIP WILD CARDS