ANNONS

Magisk match när Frankrike malde ner Nederländerna

Nederländerna stod upp riktigt bra mot världens bästa lag och en fanatisk hemmapublik, men till slut stod Frankrike ändå som vinnare i OS så här långt bästa match, 32–28.

OS bästa och häftigaste match så här långt spelades ikväll, en match som hade det mesta. Det var gott om orangeklädda fans i South Paris Arena 6 och det bidrog till att den franska publiken höjde sig ännu mer.

Den individuella kvaliteten hos spelarna, den taktiska kunskapen hos tränarna, tempot, och det faktum att lagen bytte ledning med varandra flera gånger gjorde helt enkelt att den här matchen står i särklass så här långt under OS.

Nederländerna stod för en riktigt fin första halvlek, det är tydligt vilket fint jobb Per Johansson har gjort med det här landslaget, men Frankrike var ändå i ledning med 17–14. Vilket säger mycket om det här franska lagets klass.

Den andra halvleken fortsatte i samma spår: otrolig stämning, handboll av högsta klass och ett tempo som inte bara gjorde spelarna svettiga utan även publiken (och journalister för den delen).

Nederländerna pressade Frankrike nästan hela vägen in i mål, men räckte ändå inte till mot världens bästa lag. Men att det här är två lag som kan, och lär, gå riktigt långt i turneringen råder det inga tvivel om.