19-årige William Fredriksson har skrivit på A-lagskontrakt med Skånela inför den kommande säsongen, det meddelar klubben på sin hemsida.
Född 02 har William Fredriksson tagit sig den långa och raka vägen in till Skånelas A-lag via klubbens handbollsskola och utvecklingslag. Han beskrivs som en taktiskt och smart spelare som kan användas på olika positioner offensivt.
– William är en riktigt fin kille och en duktig handbollsspelare som jag följt länge. Jag har jobbat med honom på gymnasiet och han har tränat frekvent med herrarna den senaste tiden och gjort det mycket bra, säger Skånelas tränare Jimmy Karlsson på hemsidan och fortsätter.
– Därför är han väl värd att få chansen att tävla i a-laget på allvar. Han har fått agerat ”hjälpgumma” på flera håll och gjort det med bravur. Tar alltid sin tilldelade roll med ro och nyfikenhet. Alltid extra kul att ge våra riktiga Skånelaiter chansen i herrlaget.