ANNONS

Förändringar på tränarsidan i Anderstorps SK

Petri Espinasse lämnar Anderstorps SK för att spendera mer tid hemma med familjen. ASK-profilen Thomas Hiljemark kliver in och tar över ansvaret som huvudtränare.

Espinasse tvingas av privata skäl att ta en paus från handbollen och kliver därmed av som tränare för Anderstorps SK. Avslutet sker i samråd med klubben som skriver på sin webbsida att man är väldigt nöjda med Petris arbete i klubben.

VN.se har intervjuat Petri som berättar mer om situationen som uppstått:

– Jag flaggade tidigt för det att det eventuellt kunde uppstå en sådan här situation där jag behövde skapa mer tid för att vara hemma, säger han och fortsätter:

– Nu var det så illa tvunget. Jag har en dotter som behöver lite stöd och jag behöver vara hemma mer med henne. Det känns som att det blev mer och mer angeläget nu, säger Petri till VN.se.

Petri tog över tränarjobbet för ASK i mitten av december 2014 när klubben låg näst sist i division 1 södra.

Anderstorps nye tränare, Thomas Hiljemark, har flera års erfarenhet som spelare i klubben och har dessutom spel i Elitserien för IK Sävehof och Alingsås HK på meritlistan. Hiljemark får en tuff start i form av ett Smålandsderby mot Amo HK redan nästa söndag.

Klubben och Hiljemark har till att börja med skrivit kontrakt fram till jul.

Tidigare känd som Petri Nuutinen innehar ”Peppan” något slags inofficiellt världsrekord i målskytte i lägre divisioner. Det talas i goa omklädningsrum runt om i bygden om runt 3 000 mål för klubbar som Borås HK, Västra Frölunda, Anderstorp, Hallby, Cyrus och KFUM Ulricehamn. En otrolig målgörare som sägs ha målrekord i klassiska Kultan!