Björk lämnar HK Drott – klar för Torslanda

Daniel Björk. Foto: Viktor Ljungström, http://www.viktorljungstrom.se.

Daniel Björk lämnar HK Drott och ansluter istället till de allsvenska konkurrenterna Torslanda. 

– Jag vill utvecklas och i Torslanda vet jag att det är möjligt, säger han till klubbens Facebooksida

Efter en tid i IFK Skövde valde Daniel Björk att lämna den blåa klubben och istället fortsätta karriären i den anrika handbollsklubben HK Drott. Efter ett år i Halmstad är dock Björk redo för något nytt igen.

Högernian har skrivit på ett avtal med Torslanda HK.

– Jag känner spänning och förväntan för den nya klubben och för en ny stad. Jag är redo för utmaningarna som kommer att komma. Det verkar vara otroligt bra stämning i laget. Jag känner endast positivitet, säger han till klubbens Facebooksida.

Torslanda slutade på tolfteplats i Allsvenskan föregående säsong och fick därmed kvala för att hålla sig kvar. Laget besegrade Täby med 2-0 i matcher och får därmed fortsatt spela i Allsvenskan, och nästa säsong gör de det med Björk i laget.