Försvarsklippan Frederik Clausen stannar i GOG för ett fjortonde år i Fyn-klubben.
– Det är en perfekt match för mig, berättar Clausen för GOG efter kontraktsförlängningen till sommaren 2024.
Frederik Clausen är född och uppvuxen på södra delarna av Fyn (där GOG hör hemma), har spelat i GOG sedan han var 15 år och när 28-åringen nu ska inleda sitt fjortonde år är det lätt att koppla förhållandet mellan Clausen och GOG till en solskenshistoria med kärlek vid första ögonkastet.
De senaste åren har GOG fått ett riktigt lyft med fyra titlar (två ligavinster och två cupvinster) på lika många år och har seglat upp som dansk handbolls nya tronföljare.
I våras tog sig GOG till en imponerande Champions League-kvartsfinal där det till slut tog stopp mot Barcelona. Men de regerande danska mästarna hade ändå en lyckosam turnering där de i åttondelsfinalen slog ut de danska rivalerna Aalborg som kom till final i Champions League två år tidigare. Och med tanke på Aalborgs fem ligatitlar de senaste tio åren är det kanske så att Frederik Clausen tillsammans med GOG är med om ett tronskifte i dansk handboll.
GOG:s klubbdirektör, Kasper Jörgensen, beskriver Clausen som en kulturbärare och berättar om sina tankar kring 28-åringens kontraktsförlängning.
– Frederik Clausen är den spelare i truppen som varit i klubben längst. Så det var naturligt för oss att förlänga med honom ytterligare ett år. (…) Rent spelmässigt betyder det att vi har vår försvarsgeneral på plats. Vi försäkrar oss att vi står starka defensivt till nästa säsong och likaså att GOG-kulturen förs vidare i klubben, säger Jörgensen till GOG’s hemsida.
Efter ligavinsten nu i våras blir det Champions League-spel för GOG och Clausen även nästa säsong. Där kommer de ställas mot bland annat de regerande mästarna Magdeburg och Barcelona, som slog ut GOG ur CL i år.
