Handbollskanalen ger er här all info om lagen inför starten av Handbollsligan herr. Vår reporter Ola Selby går igenom lagen och bjuder dessutom på en analys. Därutöver ger Pick Szegeds huvudtränare Michael Apelgren sin kommentar om respektive lag. Här är plats 9–14.
Handbollskanalens reporter Ola Selby har tippat Handbollsligan och Michael Apelgren ger sin kommentar på samtliga lag.
14: Skånela IF
IN: William Psajd (Anderstorps SK), Tobias Torbjörnsson (Junior Fasano, Italien), Tobias Johansson (Tyresö Handboll)
UT: Kenan Omerovic (IF Hallby), Isak Nielsen (slutar), Fabian Wallouch Lindholm (LIF Lindesberg)
Tränare: Tim Lindqvist (NY)
Selby spanar: Inget ont om Skånela, men det går inte att tippa något annat lag sist, tyvärr. Inte mycket rutin från Handbollsligan i det här laget och dessutom har Mathias Flodman lämnat. Nej, det lär bli ett jobbigt år för Märstaklubben.
Apelgren kommenterar: ”De har inte så namnkunniga spelare i laget, så det är väl rimligt att de tippas där. De tappar ju Flodman till Alingsås också. Det känns väldigt rimligt att de blir säsongens slå ur underläge-lag. Men samtidigt är det en svår bortahall att spela i och även om spelarna inte har mycket rutin från Handbollsligan så finns där spelare som många lag försökt värva vid flera tillfällen. Näslund och Lindberg håller definitivt Handbollsligan-klass.
13: OV Helsingborg
IN: Daniel Astrup (Team Sydhavsøerne, Danmark), Alfred Arnelin (uppflyttad), Tobias Ljungmark (HK Aranäs), Oscar Johansson (H43 Lund), Marcus Norrbrink (Mors-Thy, Danmark), Robin Sanderhem (Hammarby IF), Hampus Schwarz (uppflyttad), Melker Jarl (uppflyttad)
UT: Eric Westergren Malmberg (Vinslövs HK), Johan Lundgren (klubb ej klar), Miguel Mbumba (klubb ej klar), Albert Månsson (Alingsås HK), Fabian Nygren (klubb ej klar).
Tränare: Toni Johansson
Selby spanar: Är det i år tiden som jojolag tar slut för OV Helsingborg? Kanske. De kommer inte bli något topplag och det skulle förvåna mig om de tar sig till slutspel. Men kanske kan de undvika kvalplatserna, det lär trots allt bli jämnt. Kan spelarna leverera i år? Så har det inte varit de senaste gångarna OV spelat i Handbollsligan.
Apelgren kommenterar: ”Det är en klubb som har en tendens att hamna i botten och de behöver göra något extra för att bryta sig ur det, som Önnered har gjort nu. Tittar man historiskt så behöver man ta i med hårdhandskarna för att ta sig ur någon slags spiral och det vet jag inte om OV har gjort den här gången. Historien har en tendens att återskapas och gör de inget extra som Önnered gjort ser jag ingen anledning till varför det inte kommer att fortsätta.”
12: HF Karlskrona
IN: Noah Martinsson (IFK Kristianstad), Fredrik Hellgren (Alingsås HK), Sigge Rydberg (uppflyttad), William Svahn (uppflyttad)
UT: William Psajd (Skånela IF), Anton Persson (Vinslövs HK), Hampus Dahlgren (Tus Ferndorf, Tyskland), Herman Iverfeldt (Lugi HF), Trym Skoglund (Bækkelaget, Norge), Jonathan Johansson (klubb ej klar), Mattias Johansson (Vinslövs HK)
Tränare: Mathias Ekstrand
Selby spanar: Klarade sig kvar förra säsongen och det utan någon egentlig fara på taket. Ser laget starkare ut i år? Nej. Ser laget svagare ut i år? Nej, inte det heller. Men just därför tror jag att Karlskrona slutar precis där de gjorde förra året, det vill säga tolva och på negativ kvalplats. Jag har svårt att hitta spetsen i det här laget.
Apelgren kommenterar: ”Jag tycker åtminstone att de känns lite mer nytänkande, men inte tillräckligt mycket för att de ska ta sig förbi en massa lag. De kommer att fajtas där nere. Dahlgren är inte kvar heller och han gör mycket i lagen han är i. Ett argument för Karlskrona är att ligan har en tendens att vara jämn och då gäller det att vinna matcherna som är på håret. Gör de inte det kommer de att fajtas med lagen som vi redan har nämnt.”
11: HK Malmö
IN: Felix Montebovi (IFK Ystad), Harry Cato Jablonski (Lugi HF), Malte Månsson (uppflyttad)
UT: Adam Tumba (klubb ej klar), William Lundh (Eslövs HF), Magnus Persson (IK Sävehof), Elias Persson (klubb ej klar), Gabriel Thörn (klubb ej klar), Max Santos (Balingen, Tyskland), Ludvig Fagrenius (IFK Karlskrona, lån)
Tränare: Björn Sätherström
Selby spanar: Ett av de lag som försvagats mest i år. Magnus Persson kommer att lämna ett stort offensivt hål efter sig, även om Alfred Olsson är bättre bakåt. Dessutom lämnade Max Santos i slutet av juni och även det ett kännbart tapp. Jag är rädd för att Truls Grøtta kommer att bli helt för ensam i det här laget och allt annat än negativt kval skulle förvåna.
Apelgren kommenterar: ”Vi nördade in oss på Malmö i slutspelet och det svåraste var så klart Grøtta. Men Santos blev en extremt bra försvarare till slut och vann väldigt mycket dueller, vilket gjorde att de höjde sig. Och Magnus Persson är helt enkelt Magnus Persson. Tar du bort de faktorerna så blir de väldigt svåra att ersätta. De har en hel del hål att fylla och även om Nygren kommer med en jäkla attityd är Santos en spelare som gjorde det lilla extra.”
10: Eskilstuna Guif
IN: Jesper Nielsen (Aalborg Håndbold, Danmark), Isak Borg (IFK Skövde), Oskar Andreasson (Täby HBK), Zeb Bjerneld (Uppsala HK), Vilhelm Conrad (uppflyttad), Milorad Bakic (HC Lovcen Cetinje, Montenegro)
UT: Johan Palm (klubb ej klar), Pavle Karacic (IF Hallby), Robin Granlund (klubb ej klar), Marcus Ekman (Kristiansand Topphåndball, Norge), Marcus Lennernäs (Hammarby)
Tränare: Zoran Roganovic
Selby spanar: Har tappat sina två kanske bästa offensiva spelare förra säsongen i Marcus Ekman och Marcus Lennernäs. De har inte ersatt någon av spelarna ordentligt och därför lär det bli tufft i år. Kan Jesper Nielsen dominera? Ja. Kommer det att räcka för att ta Guif tillbaka till slutspel? Nej. Mer sannolikt är ingenmansland. Men Zoran har gjort det förr.
Apelgren kommenterar: ”Zoran har en jäkla förmåga att få det till det och det känns som att de hade gått till slutspel förra året om inte Marko Roganovic hade skadat sig. Det känns som att bröderna kommer att bli bättre och bättre. Frågan är hur många matcher Nielsen spelar och hur länge han orkar vara taggad. Det är kanske kul i början när man kommer hem men frågan är hur det känns runt galna december med nio matcher och spel över julen. Då är det inte lika roligt att vara hemvändare. Guif har möjligheter att nå topp åtta eftersom Zoran har en förmåga att få till det.”
9: IF Hallby
IN: Kenan Omerovic (Skånela IF), Robert Ladan (HK Aranäs), Emil Almander (HK Drott Halmstad), Pavle Karacic (Eskilstuna Guif), Erik Rudvall (Amo HK)
UT: Lukas Wallinder (klubb ej klar), Johan Blick (klubb ej klar), Linus Karlsson (Önnereds HK, avslutat lån), Didrik Sundelius (klubb ej klar), Paetur Mikkjalsson (klubb ej klar), Benjamin Jansson (klubb ej klar), Lukas Palmqvist (Kungälvs HK), Sebastian Mossestad (klubb ej klar), Olle Ek (IK Sävehof, avslutat lån)
Tränare: Jesper Östlund (NY)
Selby spanar: Hallby har förstärkt laget väl och spelare som Kenan Omerovic, Emil Almander, Pavle Karactic och Robert Ladan kan gå in och leverera direkt. Hallby var defensivt starkt med Östlund och offensivt starkt med Hallberg. Nu när Östlund är tillbaka är frågan om Hallby kan kombinera det och nå en bra helhet – i så fall kan Hallby nå ett historiskt slutspel.
Apelgren kommenterar: ”Hallby har en barriär att bryta igenom och den är att nå slutspel. Blir det en för stor grej för dem så kanske det blir för svårt. Det är tajt om det och flera lag kommer slåss om det, men jag tror som du säger att Östlund kommer att få bra ordning på försvaret. Och han passar extremt bra i den klubben, det ska man inte underskatta när det gäller oss tränare. Man kan vara hur bra eller dålig som helst, men det gäller att passa i klubben också. Jag ger Hallby en liten chans att nå slutspel, men jag tror att barriärgrejen kan bli ett ok för dem”.
