ANNONS

RYKTE: Fabian Norsten till Bundesliga – köps ut från Skövde

Fabian Norsten har ett år kvar på kontraktet i sin genombrottsklubb, IFK Skövde. Proffsryktena har tidigare surrat kring målvakten, Handbollskanalen har nya uppgifter om en möjlig blixtvärvning där Norsten flyttar till en klubb i Bundesliga.

Norsten gick till Skövde från Hammarby IF sommaren 2019. Efter ett debutår då han fick mycket förtroende i konkurrens med Håvard Åsheim försvann hösten 2020 efter en knäskada.

22-åringen var tillbaka i spel i januari 2021 och var Skövdes förstaval med fin formkurva. Han dessutom känna på landslagsspel i våras och kan se tillbaka på stadig utveckling i IFK.

Bundesliga först – Ålborg sedan

Även om ingenting blivit officiellt har betydligt större klubbar figurerat med intresse för Norsten. I april skrev Aftonbladet om Ålborgs vilja att få in honom i målvaktsteamet tillsammans med Niklas Landin till 2023/24.

En affär som fortfarande ser ut att bli av, Handbollskanalens källor pekar också på att Norsten redan nu kan få proffsäventyr för ögonen.

En ännu obekant Bundesligaklubb, där VfL Gummersbach eller ASV Hamm-Westfalen ligger närmast till hands, ska ha utnyttjat en utköpsklausul i keeperns kontrakt. Upp emot 500 000 SEK nämns som en summa för hans signatur enbart under kommande säsong.

ANNONS
ANNONS