ANNONS

Oliver Olsson klar för Lugi

 

Lugi HF ändrar om på vänsterkanten och hämtar in ett nyförvärv, meddelar klubben på sin hemsida. Oliver Olsson får räkna med nivåhöjning när han ansluter från Amo Handboll i Allsvenskan.

Viktor Halléns avgång mot Skövde gör att Lugi får en ny uppsättning vänstersexor. Axel Andersson fanns med i vinrött under förra säsongen men sällskapet är annat.

Olsson gjorde sig känd med stor målaptit i Amo och är lika bekant för Lugis sportchef Kenneth Andersson med tanke på bakgrunden i IFK Ystad.

– Det är verkligen en kanonkille som jag tror kommer att kunna kampera väldigt bra tillsammans med Axel Andersson på vänstersex.

– Vi tror stenhårt på Axel och därför har vi inte velat värva en ersättare för Hallén rakt av och i Oliver får vi både en spelare som håller en bra nivå i Handbollsligan, men också en äldre spelare som kan bidra till Axels utveckling på många sätt, säger Andersson till klubbens hemsida efter att ha kommit överens med Olsson om kontrakt för 2021/22.

Länk: Oliver Olsson till LUGI

ANNONS
ANNONS